piątek, 26 kwietnia 2024 17:51
Reklama

Wybierz dobrą lokatę - zabezpiecz kapitał przed inflacją

Rekordowo niskie stopy procentowe wpłynęły na obniżenie oprocentowania lokat bankowych. Czy istnieją opłacalne lokaty? Czy możliwe jest zabezpieczenie kapitału przed skutkami inflacji?
 Wybierz dobrą lokatę - zabezpiecz kapitał przed inflacją

Najlepsze lokaty? Wyłącznie na krótki termin

Obecna sytuacja sprawia, że banki oferują dość niskie oprocentowanie lokat. Najwyższe oprocentowanie depozytów prezentowane przez ranking lokat wynosi 3,5% w skali roku. Co ważne, jest to oprocentowanie obowiązujące w przypadku produktów oszczędnościowych na okres 3 miesięcy. Jeżeli chce się założyć lokatę na okres dłuższy, jej oprocentowanie będzie niższe.

 

Porównywarka lokat jasno wskazuje, że przed inflacją chronią wyłącznie krótkoterminowe depozyty bankowe. Inflacja wynosi aktualnie około 2% w stosunku rok do roku, dlatego lokaty z oprocentowaniem poniżej tej wartości przyczyniają się do utraty siły nabywczej zaoszczędzonych pieniędzy. Jak rozwiązać problem długoterminowego oszczędzania, jeżeli opłacalne są przede wszystkim lokaty na okres do 3 miesięcy?

 

Aby zarobić na długoterminowym oszczędzaniu, można korzystać z lokat krótkoterminowych i co kilka miesięcy wybierać nową ofertę depozytu. Takie rozwiązanie pozwala zyskać więcej, lecz wymaga nieco czasu i skrupulatności. Przede wszystkim powinno się pilnować terminów zakończenia lokat, by już kolejnego dnia założyć nowy depozyt. Ponadto powinno się dokładnie sprawdzać, jak założyć lokatę w danym banku. Może się okazać, że z pozoru atrakcyjna oferta spowoduje straty. Dzieje się tak, gdy warunkiem założenia lokaty jest otwarcie konta osobistego, którego prowadzenie jest obciążone opłatami. Co więcej, zakładanie kolejnych, opłacalnych lokat w pewnym momencie może okazać się niemożliwe. Część produktów jest dostępna wyłącznie dla nowych klientów lub w ramach promocji, trwających zaledwie miesiąc bądź krócej.

 

Kapitalizacja odsetek - im częściej, tym lepiej

 

Jeżeli wybierze się długoterminową lokatę, pomimo niskich stóp procentowych i - co za tym idzie, niższego oprocentowania w skali roku, powinno się pamiętać, by przyjrzeć się sposobowi kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja odsetek oznacza, jak często odsetki są dopisywane do kapitału. Im częściej tak się dzieje, tym lepiej dla właściciela lokaty - kapitał rośnie, dzięki czemu odsetki z miesiąca na miesiąc stają się coraz wyższe. Przykładowo, zakładając lokatę na 10 000 zł z kapitalizacją dzienną i oprocentowaniem 2% w skali roku po 12 miesiącach zarobi się 161,45 zł (po odliczeniu podatku). Lokując tę samą kwotę na identycznych warunkach, lecz z kapitalizacją na koniec trwania umowy, zarobi się „na czysto” kilkanaście złotych mniej.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

pochmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama