XX-lecie Festiwalu Organowego w Katedrze w Pelplinie

  • 21.06.2018, 08:30
  • mat. prasowe
XX-lecie Festiwalu Organowego w Katedrze w Pelplinie

Podziel się:

Oceń:

PELPLIN W bieżącym roku w ramach XX edycji naszego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie oraz XX Mariackich Wieczorów Kameralnych w Bazylice Mariackiej w Koronowie a także szeregu koncertów towarzyszących między 24. czerwca, a 29. sierpnia odbędzie się w sumie 25 koncertów, w 17 różnych miejscach, na terenie 5 Diecezji (Pelplińskiej, Gdańskiej, Bydgoskiej, Toruńskiej i Warszawskiej), z udziałem łącznie ok. 50 wybitnych i cenionych wykonawców z Polski (Gdańsk, Warszawa, Częstochowa, Żukowo, Pelplin), Europy (Niemcy, Francja, Szwajcaria, Rosja, Ukraina) i świata (Brazylia, USA).

Organizatorem głównym koncertów jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré działająca od 2003 roku (w bieżącym roku obchodząca 15-lecie nieprzerwanej i czynnej działalności!), wraz z ich pomysłodawcą – aktywnie koncertującym na całym świecie organistą GEDYMINEM GRUBBĄ, który w 2016 roku obchodził 20-lecie pracy artystycznej.

Fundacja w ciągu wszystkich lat działalności zorganizowała blisko 700 koncertów, a Gedymin Grubba w 2017 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ.

Sam Festiwal Pelpliński trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie, skupiających artystów i słuchaczy z całego świata. To zarazem (od początku istnienia!) największe i najważniejsze wydarzenie tego profilu w Diecezji Pelplińskiej i na całym Kociewiu. W Festiwal zaangażowanych jest aż 11 Diecezji w Polsce, także kościoły na Ukrainie i Białorusi (m.in. Katedra Grodzieńska), łącznie ponad 70 punktów koncertowych!

Tylko w ramach Festiwalu, w ciągu ostatnich 20 lat zorganizowaliśmy dużo przeszło 500 koncertów z udziałem ok. 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii. Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

mat. prasowe

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe