Wykonaj bezpłatne badania i powiedz stop cukrzycy

  • 26.06.2018, 08:00
  • UM Gdynia / źrodło: Fundacja Medicover
Wykonaj bezpłatne badania i powiedz stop cukrzycy

Podziel się:

Oceń:

GDYNIA Już 1 lipca na Skwerze Kościuszki w Gdyni powstanie Niebieskie Miasteczko, w którym będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku cukrzycy. Na miejscu pod czujnym okiem specjalistów mieszkańcy będą mogli zmierzyć ciśnienie krwi, określić poziom cukru, przeprowadzić szczegółową analizę składu ciała oraz przy wskazaniach lekarza sprawdzić poziom cholesterolu. Wszystko po to, by promować zdrowy tryb życia, mówić o profilaktyce cukrzycy typu 2 oraz zachęcać Polaków do regularnych badań. Niebieskie Miasteczko jest jednocześnie finałem ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”, organizowanego już po raz szósty przez Fundację Medicover. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 miliony osób, w tym 80-90% to pacjenci zmagający się z cukrzycą typu 2. Jak podkreślają eksperci, mimo iż cukrzyca uznawana jest za pierwszą, niezakaźną epidemię na świecie, wciąż wyzwaniem pozostaje świadomość Polaków nt. choroby i jej profilaktyki, wskutek czego w ciągu kolejnych lat liczba nowych zachorowań może znacząco wzrosnąć. Zdaniem ekspertów kluczowe w profilaktyce cukrzycy typu 2 są regularne badania oraz zdrowy, aktywny tryb życia, stąd gorąco zachęcają do odwiedzania Niebieskich Miasteczek na trasie rajdu.

- Podczas ostatniego rajdu udało się nam przebadać aż 2 800 osób – podkreśla Prezes Fundacji Medicover Marcin Radziwiłł. W tym roku chcielibyśmy zwiększyć liczbę przebadanych mieszkańców, docierając do 3000 osób – dodaje.

Jak przygotować się do badania?

- Nie ma konieczności specjalnego przygotowania się do badań, wystarczy odwiedzić Skwer Kościuszki w Gdyni i skorzystać z porad naszych dietetyków, którzy będą czekali na mieszkańców w godz. 10.00-15.00 – zachęca Aleksandra Paszkowska, dietetyk udzielający porad w „Niebieskich Miasteczkach”. - Jednym z badań, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy jest analiza składu ciała, która poza wskazaniem Twojej wagi oraz indeksu masy ciała, pozwala na określenie wieku biologicznego, ilości tkanki mięśniowej, tłuszczowej i kostnej oraz ich proporcji. Badanie jest proste – wystarczy stanąć boso na wadze, a po 30 sekundach otrzymuje się wydruk z wynikami, które będzie można skonsultować z dietetykiem. Najlepiej przyjść ubranym w lekki strój – dodaje.

Od podnóża Tatr aż po Bałtyk

Niebieskie Miasteczka to także przystanki na trasie szóstej edycji rajdu „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”, w której w tym roku bierze udział 47 wolontariuszy Fundacji Medicover z Polski, Niemiec, Ukrainy, Rumunii i Szwecji. Zawodnicy wyruszą w trasę z Zakopanego oraz z Berlina, a po tygodniu wspólnych zmagań i pokonaniu łącznie 1600 kilometrów, spotkają się 1 lipca na mecie w Gdyni. Na trasie odwiedzą 7 Niebieskich Miasteczek usytuowanych w wybranych miastach Polski. Wszystko po to, by zwrócić uwagę Polaków na rolę aktywności fizycznej i zdrowy tryb życia w profilaktyce cukrzycy typu 2.
Znani sportowcy na trasie rajdu

Poza wolontariuszami Fundacji, do rajdu dołączą także znani sportowcy. W tym roku całą trasę rajdu wraz z uczestnikami pokonają Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław – trzykrotne mistrzynie świata oraz złote medalistki paraolimpijskie z Rio 2016 w kolarstwie tandemowym. Cyklistki wspólnie z zawodnikami przemierzą trasę i będą zachęcać do wzięcia udziału w badaniach profilaktycznych w kierunku cukrzycy. - Jesteśmy zaszczycone udziałem w Rajdzie Rowerowym „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”. Jako sportowcy szczególnie stawiamy na profilaktykę, której w codziennym życiu u większości osób niestety brakuje – mówią medalistki. - Zawsze propagujemy zdrowy styl życia, zachęcamy do badań i podnoszenia świadomości zdrowia. Nadmiar obowiązków i brak czasu negatywnie na nas wpływają, dlatego szczególnie zachęcamy do profilaktyki i regularnego wykonywania badań. Sport to zdrowie! – dodają.

Rajd będzie również gościł wyjątkową osobę, Ryszarda Sawę, pierwszego niewidomego polskiego maratończyka, który dzieląc tandem ze swoim niezwykłym przewodnikiem, Kamilem Kuczyńskim, trzykrotnym olimpijczykiem, kolarzem torowym, dołączy do uczestników na odcinku Koluszki-Włocławek.

Zmagania uczestników rajdu oraz więcej informacji nt. "Niebieskich Miasteczek" można znaleźć na stronie rajdu.

UM Gdynia / źrodło: Fundacja Medicover

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe