Hossa
Hossa
Hossa

Pokazali jak kochać i żyć dla Polski. W Stutthofie oddali za Nią życie.

  • 02.09.2018, 22:31
  • cc
Pokazali jak kochać i żyć dla Polski. W Stutthofie oddali za Nią życie. CC
Podziel się:
Oceń:
2 września minęła 79. rocznica pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu KL Stutthof. Z tej okazji odbyły się w Muzeum Stutthof uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia, jakie miały tam miejsce w latach 1939-1945. Kulminacyjnym momentem było odsłonięcie w środku krematorium tablicy upamiętniającej ofiary Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, którego wielu członków zostało zamordowanych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Stutthof. Tablica powstała dzięki inicjatywie Kociewsko-Kaszubskiego Stowarzyszenia Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” z prezesem Romanem Dambkiem na czele. Uroczystego odsłonięcia dokonał patron uroczystości Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wraz z rodzinami zamordowanych członków „Gryfa Pomorskiego”.

Przy pięknej słonecznej, niedzielnej pogodzie, tuż obok kremtorium przedpołudniową Mszę św. w intencji ofiar obozu Stutthof odprawił i wygłosił okolicznościowe kazanie J.E. ks. biskup dr Jacek Jezierski, biskup diecezjalny elbląski. Oprawę muzyczną mszy św. zapewnił chór z Zespołu Szkół w Tujsku.

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Po Mszy św., w samo południe licznie zebrani uczestnicy przeszli pod pomnik upamiętniający wszystkie ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego, aby złożyć tam wiązanki kwiaty i zapalić znicze. W uroczystości wzięli udział nieliczni już świadkowie tamtych dni – byli więźniowie obozu KL Stutthof, patron uroczystości Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, dyrektor Gabinetu Wojewody Tomasz Gieszcz, władze powiatu nowodworskiego, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Paweł Lulewicz, prezes Roman Dambek ze Stowarzyszenia TOW „Gryf Pomorski”, kadra dowódcza Wojska Polskiego, dyrekcja muzeum oraz licznie przybyli goście i uczniowie miejscowych szkół. W obchodach rocznicy wzięli udział przedstawiciele Konsulatu Federacji Rosyjskiej w Gdańsku oraz konsul Republiki Federalnej Niemiec Peter Utsch. Oprawę uroczystości zapewniła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP.

Po okolicznościowych przemówieniach: Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha i dyrektora Muzeum dawnego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof - Piotra Tarnowskiego w tym roku swoje świadectwo przekazał żyjący świadek - więzień KL Stutthof Pan Feliks Werner Rzeźnikowski. Pan Feliks mimo sędziwego wieku - ukończył 98 lat, urodził się w Tczewie w 1920 r., mieszkaniec i honorowy obywatel miasta Kościerzyny, opowiedział swoją historię jak trafił do obozu Stutthof. Będąc pracownikiem stoczni w Gdańsku, w tym okresie należał także do harcerstwa. Po wrześniu 1939 r. zainteresowało się nim gestapo i po ciężkich przesłuchaniach został wywieziony do obozu Stutthof. Tam otrzymał numer obozowy 19384, przebrany w pasiaki i buty tzw. holenderki uwięziony został początkowo w baraku nr 5 starego lagru (obozu). Później przeniesiony został do innego baraku. W tym okresie przyszedł do więźniów komendant obozu i zagroził, że kto będzie niepokorny to skończy jak pokazany martwy więzień. Pan Feliks wspomniał, że podczas jego więzienia w obozie wykonano wiele wyroków na Polakach, Żydach oraz więźniach z Estonii i Łotwy. Żyjąc świadek podkreślił, że byli to sami mężczyźni. Przypomniał, że w czasie jednego z apeli w czasie zimy brakowało jednego więźnia. Kiedy został schwytany i pobity, pozostali więźniowie musieli paradować po obozie, mokrzy, zmarznięci. Tego dnia nie dostali kawałka chleba za karę. Pod koniec wojny, kiedy zbliżał się front zostali wyprowadzeni z obozu. Tak szli głodni i zimni w czasie mrozów. Oswobodzili ich Rosjanie, którzy uzbrojeni byli w broń amerykańską z białymi gwiazdami.

 

Uroczystości zakończono otwarciem w Muzeum wystawy „Zawsze wierni”, którą zwiedzający mogą obejrzeć codziennie w godzinach otwarcia muzeum.

 

cc

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

liro
liro 02.09.2018, 23:43
Cześć i Chwała Bohaterom!!! Niech Żyje Wolna i Niepodległa Polska!!! Silna Wiarą i Pracą! Bóg, Honor, Ojczyzna!!!

Pozostałe