Hossa
Hossa
Hossa

Prezes i Radny uczcili pamięć zamordowanych Polaków. Droga do Pomorskiego Katynia wykonana

  • 04.09.2018, 21:01 (aktualizacja 04.09.2018, 21:30)
  • red.
Prezes i Radny uczcili pamięć zamordowanych Polaków. Droga do Pomorskiego Katynia wykonana CC
Podziel się:
Oceń:
Po uroczystościach 69. rocznicy pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof - niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego, które odbyły się w minioną niedzielę 2 września, gdzie uczestniczył w nich także wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Paweł Lulewicz, razem z radnym miasta Gdańska Kazimierzem Koralewskim z Prawa i Sprawiedliwości udali się do miejsca zbrodni w lesie niedaleko obozu Stutthof, zwanego Pomorskim Katyniem.

Na miejscu gdzie leży pamiątkowy kamień, złożoną wiązanką od PSSE i zapalonym zniczem Prezes Paweł Lulewicz i radny Kazimierz Koralewski uczcili w ten sposób śmierć 67 zamordowanych Gdańszczan i Pomorzan w Wielki Piątek 22 marca 1940 r. i 23 zamordowanych w dniu 11 stycznia 1940 r.

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Przy okazji musimy poinformować naszych Drogich Czytelników, że wiosną została ukończona droga do tego historycznie ważnego miejsca wraz z miejscem parkingowym. Inwestorem kilkukilometrowej drogi kamiennej były Lasy Państwowe. Dzięki wykonanej drodze miejsce to jest już dostępne dla turystów i odwiedzających Muzeum w Stutthofie. O utrudnieniach związanych z brakiem odpowiedniego dojazdu do Pomorskiego Katynia informowaliśmy od wielu lat. Dzięki inicjatywie Dariusza Drelicha - Wojewody Pomorskiego zbudowana droga stała się w tym roku radosnym faktem w 100- rocznicę Odzyskania Niepodległości.

 

Jak dojechać do Pomorskiego Katynia:

na rondzie w Stegnie za kościołem skręcamy w stronę morza w ulicę Morską i jedziemy 1,1 km. Następnie wjeżdżamy w nową drogę, utwardzoną kamieniem i jedziemy 1,1 km do miejsca, w którym stoi tablica informująca o miejscu zbrodni. Tuż obok znajduje się parking dla samochodów.

 

 

_red.

Zdjęcia (9)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

solo72
solo72 05.09.2018, 08:18
Trzeba pamiętać o tych miejscach kaźni. Pielęgnować je, nie tylko ze środków państwa, ale i z własnej inicjatywy. Jeżeli my o tym zapomnimy, to następne pokolenia nie będą miały odniesienia historycznego. Brawo Panowie!
Gdańszczak
Gdańszczak 04.09.2018, 21:22
Brawo Panowie!!! To zacny gest godny Polski - Naszej Ojczyzny, której winniśmy pamięć o Jej Bohaterach. Cześć i Chwała Bohaterom!!!

Pozostałe