×

Prezes i Radny uczcili pamięć zamordowanych Polaków. Droga do Pomorskiego Katynia wykonana

  • 4.09.2018, 21:01 (aktualizacja 04.09.2018 21:30)
  • red.
Prezes i Radny uczcili pamięć zamordowanych Polaków. Droga do Pomorskiego Katynia wykonana CC
Podziel się:
Oceń:
Po uroczystościach 69. rocznicy pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof - niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego, które odbyły się w minioną niedzielę 2 września, gdzie uczestniczył w nich także wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Paweł Lulewicz, razem z radnym miasta Gdańska Kazimierzem Koralewskim z Prawa i Sprawiedliwości udali się do miejsca zbrodni w lesie niedaleko obozu Stutthof, zwanego Pomorskim Katyniem.

Na miejscu gdzie leży pamiątkowy kamień, złożoną wiązanką od PSSE i zapalonym zniczem Prezes Paweł Lulewicz i radny Kazimierz Koralewski uczcili w ten sposób śmierć 67 zamordowanych Gdańszczan i Pomorzan w Wielki Piątek 22 marca 1940 r. i 23 zamordowanych w dniu 11 stycznia 1940 r.

DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ

Przy okazji musimy poinformować naszych Drogich Czytelników, że wiosną została ukończona droga do tego historycznie ważnego miejsca wraz z miejscem parkingowym. Inwestorem kilkukilometrowej drogi kamiennej były Lasy Państwowe. Dzięki wykonanej drodze miejsce to jest już dostępne dla turystów i odwiedzających Muzeum w Stutthofie. O utrudnieniach związanych z brakiem odpowiedniego dojazdu do Pomorskiego Katynia informowaliśmy od wielu lat. Dzięki inicjatywie Dariusza Drelicha - Wojewody Pomorskiego zbudowana droga stała się w tym roku radosnym faktem w 100- rocznicę Odzyskania Niepodległości.

 

Jak dojechać do Pomorskiego Katynia:

na rondzie w Stegnie za kościołem skręcamy w stronę morza w ulicę Morską i jedziemy 1,1 km. Następnie wjeżdżamy w nową drogę, utwardzoną kamieniem i jedziemy 1,1 km do miejsca, w którym stoi tablica informująca o miejscu zbrodni. Tuż obok znajduje się parking dla samochodów.

 

 

_red.

Zdjęcia (9)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

solo72
solo72 5.09.2018, 08:18
Trzeba pamiętać o tych miejscach kaźni. Pielęgnować je, nie tylko ze środków państwa, ale i z własnej inicjatywy. Jeżeli my o tym zapomnimy, to następne pokolenia nie będą miały odniesienia historycznego. Brawo Panowie!
Gdańszczak
Gdańszczak 4.09.2018, 21:22
Brawo Panowie!!! To zacny gest godny Polski - Naszej Ojczyzny, której winniśmy pamięć o Jej Bohaterach. Cześć i Chwała Bohaterom!!!

Pozostałe