Muzeum Emigracji w Gdyni zostało najlepszym muzeum krajów słowiańskich.

  • 21.09.2018, 08:33
  • UM Gdynia
Muzeum Emigracji w Gdyni zostało najlepszym muzeum krajów słowiańskich. mat. prasowe

Podziel się:

Oceń:

GDYNIA Forum Kultur Słowiańskich przyznało gdyńskiej placówce główną nagrodę w konkursie Živa. Otrzymują je instytucje kultury, które promują dobre praktyki w zakresie dziedzictwa kulturowego i stymulują wymianę wiedzy. Muzeum Emigracji wybrano spośród 25 europejskich muzeów z 12 krajów, które były nominowane do nagrody.

Nagrodę przyznano 14 września w Narodowym Muzeum Techniki w Pradze, podczas uroczystej gali. Živa powstała w przekonaniu, że wiedza oraz wymiana wspólnych doświadczeń kształtują rolę muzeów w społeczeństwie. Wyróżnienie przyznawane jest od 2012 roku z inicjatywy eksperckiej grupy projektowej z Forum Kultury Państw Słowiańskich. Otrzymują je instytucje kultury, które promują najlepsze praktyki oraz stymulują wymianę wiedzy i doświadczeń w krajach słowiańskich i poza nimi. Nagrodzone muzeum stanowi wzór do naśladowania, przykład zachowania i pielęgnowania kultury słowiańskiej.
 
– To prestiżowa nagroda i najważniejsza dla nas. Przyznawana instytucjom, które podkreślają znaczenie dziedzictwa kulturowego. Jesteśmy szczęśliwi, iż otrzymaliśmy to wyjątkowe wyróżnienie. To jeszcze bardziej ugruntowuje pozycję naszego muzeum na kulturalnej mapie nie tylko Polski, ale i całej Europy. Skłania nas też do jeszcze cięższej pracy – mówi Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni.

Muzeum Emigracji otrzymało nagrodę, ponieważ „stara się przedstawiać 200-letnią historię emigracji narodu polskiego poprzez różnorodne wystawy, projekty naukowe, mnogość aktywności i użycie współczesnych narzędzi komunikacyjnych. Postrzega też swoją społeczną i edukacyjną rolę we wzmacnianiu wspólnej kulturowej tożsamości i poczuciu przynależności do narodu” – czytamy w uzasadnieniu jury.
 
– Cieszymy się, że Forum Kultur Słowiańskich doceniło działalność Muzeum Emigracji, które choć jest instytucją młodą, to już w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie Polski. Szczególną uwagę jury zwróciło na nieszablonowe myślenie o roli instytucji kultury, społeczną wartość realizowanych projektów oraz, co pragnę szczególnie podkreślić - pasję i zaangażowanie całego zespołu. To równocześnie nagroda dla wszystkich pracowników muzeum, którym gorąco dziękuję za ich kreatywność i entuzjazm – podkreśla Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.
 
– Pracując nad naszą ofertą kulturalną, staramy się, aby była ona jak najbardziej zróżnicowana i angażowała publiczność muzeum. W efekcie większość działań tworzymy wspólnie z naszymi odbiorcami i właśnie to doceniło jury nagrody Živa 2018 –  dodaje Anna Posłuszna, główna specjalistka ds. edukacji.
 
W poprzednich latach nagrodą Živa uhonorowano: Słoweńskie Muzeum Górskie (2017), Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka (2016), Muzeum Lwa Tołstoja „Jasna Polana˝ (2015) oraz Galerię Matica Srpska z Serbii (2014).
 
Forum Kultur Słowiańskich jest międzynarodową organizacją non-profit założoną w 2004 roku i łączącą ponad 300 milionów Słowian w trzynastu krajach: Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Macedonii, Polsce, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii i Ukrainie. Jego misją jest pobudzanie kreatywności kultur słowiańskich, realizacja wspólnych projektów kulturalnych, edukacyjnych i badawczych oraz ich promocja w Europie i na świecie.

UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe