Ostatni Fortepian w Kościele

  • 26.09.2018, 07:56 (aktualizacja 26.09.2018, 08:26)
  • mat. prasowe
Ostatni Fortepian w Kościele mat. prasowe

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK W najbliższą niedzielę, 30 września br. o godz. 19:00 w Kościele Bożego Ciała w Gdańsku (ul. 3 maja 19A) wystąpi znakomity pianista jazzowy, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, Leszek Kułakowski. Będzie to ostatni w tym roku koncert z cyklu „Fortepian w Kościele”, podczas którego zbierane są środki na odbudowę przepięknych, zabytkowych organów Fryderyka R. Dalitza.

Leszek Kułakowski – kompozytor, pianista, teoretyk muzyki i profesor zwyczajny i doktor habilitowany, zwany przez krytykę "wizjonerem polskiego jazzu". Założyciel wydziału „Jazz i muzyka estradowa” w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny, odbywającego się od 23 lat Komeda Jazz Festival oraz odbywającego się od 10 lat, Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy.        

Skomponował ponad 150 utworów na różne obsady jazzowe. Współpracował z czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju oraz Niemiec, Holandii , Francji ,Hiszpanii  i USA. Laureat wielu krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień. Nagrał 16 autorskich płyt, z których „Eurofonia” uznana została za płytę roku 2000 w plebiscycie „Jazz Forum”.

Organy Fryderyka Rudolfa Dalitza to wyjątkowe dzieło sztuki i cenny zabytek – perła wśród europejskich instrumentów tego typu. Zbudowano je w latach 1765-1767. Wypełniają one cały chór w prezbiterium i mierzą blisko dziewięć metrów szerokości i ponad siedem wysokości. Instrument składał się z siedmiu wież oraz dwunastu płaszczyzn piszczałkowych upakowanych w zachwycający, barkowy prospekt. Organy funkcjonowały do 1943 roku, kiedy to zostały ewakuowane i słuch o nich zaginął. Po wojnie odnaleziono jedynie barokowy prospekt oraz niezbędne elementy konstrukcyjne i dokumentację pozwalającą na odbudowę tego cennego instrumentu.

Friedrich Rudolf Dalitz (1721-1806) pracujący w Gdańsku budowniczy organów. Uczeń i asystent słynnego gdańskiego organmistrza Andreasa Hildebrandta. Zbudował m.in. organy w Kościele Bożego Ciała w Gdańsku i kościele Św. Ducha w Toruniu oraz instrumenty w Koźlinach, Osicach i Różynach. Maczał też palce w przebudowie słynnych organów w Katedrze Oliwskiej oraz w kościołach Mariackim i św. Trójcy w Gdańsku. Przypisuje mu się skonstruowanie pierwszej hybrydy, będącej połączeniem fortepianu i organów, czego usiłował też dokonać słynny kompozytor Ryszard Wagner.

mat. prasowe

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe