15 murali na 15-lecie Plastyka. Jubileuszowa akcja uczniów

  • 01.10.2018, 08:51
  • Daniel Stawski Liceum Plastyczne im. St. I. Witkiewicza w Słupsku
15 murali na 15-lecie Plastyka. Jubileuszowa akcja uczniów fot. nadesłane do redakcji

Podziel się:

Oceń:

SŁUPSK Liceum Plastyczne im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku obchodzi swoje 15-lecie. Z tej okazji młodzież tamtejszej placówki wychodzi z akcją „15 murali na 15-lecie Plastyka”. W ramach przedsięwzięcia uczniowie zamierzają stworzyć cykl piętnastu artystycznych malowideł ściennych– w ten sposób chcą ożywić miejską przestrzeń, promować region słupski oraz w oryginalny sposób uczcić swój jubileusz.

Jubileuszowy projekt zakłada wykonanie przez młodzież słupskiego plastyka artystycznych murali m.in. w szkołach i placówkach oświatowych, instytucjach kultury i pomocy społecznej, na ścianach budynków miejskich,a także w zaniedbanych miejskich przestrzeniach. Uczniowie chcą stworzyć wielkoformatowe grafiki związane tematycznie m.in. ze Słupskiem i jego kulturowym dziedzictwem oraz tożsamością i symboliką,mające upamiętniać ważne postaci i wydarzenia związane z miastem. Na muralach pojawiłyby się też mocno zaakcentowane motywy związane z osobą Witkacego – patronem szkoły, do której uczęszczają inicjatorzy akcji.Kilka dekoracji ściennych młodzież planuje wykonać jeszcze w tym roku, a realizacja kolejnych jest przewidziana na rok następny. Prace w tym zakresie licealiści zamierzają realizować nieodpłatnie.W celu realizacji swoich planów młodzi artyści apelują i zachęcają wszystkie zainteresowane osoby oraz instytucje do składania propozycji wykonania murali.Młodzież namawia też władze miasta do włączenia się w pomysł ożywienia słupskiej przestrzeni.

- Tak się złożyło, że w tym roku obchodzimy jubileusz 15-lecia działalności naszej szkoły. Wpadliśmy na pomysł, że zrobimy z tej okazji coś szczególnego z pożytkiem dla naszego miasta i jego mieszkańców. I tak narodziła się koncepcja stworzenia piętnastu murali. Uznaliśmy, że można wykorzystać ten rodzaj działań dla szerokiej promocji miasta. Przede wszystkim chodzi nam, żeby mające powstać murale oddawały ducha miasta, stały się jego artystyczną wizytówką i tworzyły zarazem oryginalny szlak sztuki w przestrzeni miejskiej.Przez taką inicjatywę chcemy rozwijać również wrażliwość na sztukę i estetykę.Ponadto mogłyby one stać się istotnym elementem miejskiego krajobrazu, który nadaje nowego blasku nierzadko zapomnianym i zwyczajnie brzydkim zakątkom czy zaułkom. Serdecznie zachęcamy słupszczan do składania konkretnych propozycji, gdzie i komu/czemu poświęcony mógłby być mural – mówi Julita Rzeppka, nauczycielka w Liceum Plastycznym im. St. I. Witkiewicza w Słupsku.

Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu: 516 248 129.Kontakt również pod adresem mailowym: [email protected]

Daniel Stawski Liceum Plastyczne im. St. I. Witkiewicza w Słupsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe