Wystawa „Nić. Sploty Wolności” w Europejskim Centrum Solidarności

  • 6.11.2018, 08:31
  • Europejskie Centrum Solidarności
Wystawa „Nić. Sploty Wolności” w Europejskim Centrum Solidarności
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK Co łączy żałobną suknię na krynolinie po powstańcu styczniowym i sukienkę ślubną uszytą 120 lat później z tkaniny sitodrukowej, żeby przemycić ją z Berlina dla podziemnej drukarni? Łączy je wspólnota. Łączy nić, z której utkana jest niełatwa wielka polska historia, zapisana w małych losach pojedynczych ludzi i rodzin. Taka też jest ekspozycja przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wernisaż wystawy – 7 listopada 2018 / środa, o godz. 17. Wstęp wolny.

– Każdy z eksponowanych przedmiotów opowiada wielkie, małe historie, z których tkamy naszą tożsamość – tłumaczą kuratorki wystawy Agnieszka Bacławska-Kornacka i Monika Krzencessa-Ropiak. – To podróż w czasie, w której wracają w coraz to nowej formie te same, ponadczasowe idee i symbole.

Datą graniczną opowieści nie jest rok 1918, a kontekstem nie jedynie historia Polski.

Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości nie ograniczają się w Europejskim Centrum Solidarności tylko do 1918 roku. Przypominamy również kulminację długiej drogi Polaków do drugiej niepodległości: sukces Solidarności – podkreśla Basil Kerski, dyrektor ECS. – Polaków i naszych sąsiadów w ostatnich 100 latach połączyła wspólna nić doświadczeń, szczególnie tych pozytywnych z końca XX wieku. Niech owocują one w kreowaniu przyszłości wolnej od błędów przeszłości.

W spójną opowieść układają się różaniec zesłańca syberyjskiego po powstaniu styczniowym i różaniec wykonany z chleba przez więźnia stanu wojennego, chusteczka z grypsem wyszytym w więzieniu gestapo w Gdańsku i opaska z powstania warszawskiego, buty uplecione ze słomy w obozie koncentracyjnym Stutthof i buty z sowieckich opon zszyte sznurkiem, by przetrwać zsyłkę, kurtka szeregowca piechoty Legionów Polskich i kufajka stoczniowca rannego w Grudniu ’70.

Wystawa jest eksponowana w galerii otwartej na przestrzeń ogrodu zimowego, koresponduje tym samym z wystawą główną ECS, poświęconą historii polskiej drogi do wolności i zmian, jakie pod  jej  wpływem  zaszły  w  całej  Europie  Środkowej  i  Wschodniej.  W  formie  plastycznej
wystawa jest niezwykle oryginalna. Nawiązuje do symboliki regionu. Za podłoże ekspozycyjne służą np. połacie żagli, a nić, której sploty prowadzą przez wystawę, przechodzi w linę okrętową owiniętą na oryginalnym polerze do cumowania statków przy nabrzeżu.

– Fasada ECS, w której wielu gości widzi statek na pochylni, w ten sposób symbolicznie cumuje do wartości będących istotą przesłania tego miejsca – mówi grafik Mirosław Miłogrodzki, autor koncepcji scenograficznej wystawy. Ekspozycji  będą  towarzyszyć  bezpłatne  warsztaty  edukacyjne  dla  uczniów  szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Wystawa na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Polski została dofinansowana ze  środków  Ministerstwa  Kultury  i  Dziedzictwa  Narodowego  w  ramach  Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2022.


WYSTAWA „NIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI” W EUROPEJSKIM CENTRUM SOLIDARNOŚCI W GDAŃSKU
7/11/2018 – 3/02/2019
Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk, pl. Solidarności 1
Galeria Trap / ogród zimowy

Organizator: Europejskie Centrum Solidarności
Płatność: wydarzenie bezpłatne
W godzinach: codziennie, 10–18

 

Europejskie Centrum Solidarności
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe