Hossa
Hossa
Hossa

„Orzeł Innowacji” dla gdyńskiego startupu

  • 08.11.2018, 08:02 (aktualizacja 08.11.2018, 08:07)
  • UM Gdynia
„Orzeł Innowacji” dla gdyńskiego startupu fot. materiały prasowe
Podziel się:
Oceń:
GDYNIA Miliard dolarów to wartość, jaką musi osiągnąć startup, aby zostać tak zwanym „jednorożcem”. Bliska znalezienia się w tym ekskluzywnym gronie jest gdyńska firma Fibratech. To dzięki innowacyjnemu projektowi obręczy samochodowej. Zaważyła to kapituła nagrody „Orzeł Innowacji – Startup” przyznając nagrodę w kategorii „Przełom technologiczny”.

- Polska słynie ze swoich informatyków i programistów. Ale rodzimi innowatorzy, choć koncentrują się przede wszystkim na tzw. rozwiązaniach software'owych, mają do zaoferowania więcej niż tylko aplikacje. Dowodzi tego zakończony właśnie konkurs „Orzeł Innowacji - Startup”, podczas którego wybraliśmy młode firmy, pracujące nad nowatorskimi przedsięwzięciami, mające szansę aspirować do grona międzynarodowych „jednorożców” – mówią organizatorzy.

Uniwersytet Morski Gdynia
Uniwersytet Morski Gdynia
Uniwersytet Morski Gdynia

Zlokalizowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia firma specjalizuje się w dziedzinie, w której od blisko 60 lat nie dokonał się żaden znaczący przełom technologiczny. Fibratech opracowało hybrydową, kompozytowo-metalową obręcz samochodową. Jest ona o 15 procent lżejsza i o 30 procent sztywniejsza niż zwykłe felgi aluminiowe. Także jej cena ma być konkurencyjna, bo zbliżona do tych dostępnych obecnie na rynku.

Prestiżowe wyróżnienie to szansa na promocję, pozyskanie nowych inwestorów i dalszy rozwój. - Już w grudniu tego roku planujemy przeprowadzić rundę finansowania i liczymy, że dzięki tej nagrodzie uda nam się zainteresować naszym projektem wartościowego partnera. Zebraliśmy świetny zespół, mamy bardzo obiecujące wyniki i zależy nam, aby płynnie przejść do drugiej fazy naszego projektu – mówi Michał Smentoch, dyrektor generalny Fibratech.

Jak zapowiadają właściciele, kolejnym krokiem będzie seryjna produkcja innowacyjnych felg. - W tym momencie finalizujemy już prace nad najnowszą generacją prototypów, które w grudniu tego roku poddane zostaną testom w jednostce certyfikującej TUV Sud w Monachium. Ten kamień milowy będzie zamykał pierwszą fazę naszych prac. Wspólnie z KPMG opracowaliśmy precyzyjny plan, obejmujący najbliższe trzy lata. W najbliższej przyszłości naszym nadrzędnym celem jest uruchomienie pilotażowej linii produkcyjnej. Chcemy tym samym udowodnić dojrzałość naszej technologii i w konsekwencji rozpocząć komercyjną produkcję i sprzedaż. Z wielkimi nadziejami wiążemy datę 16 listopada – to tego dnia na zaproszenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, uczestniczyć będziemy w panelu ekspertów programu „Innomoto”. W przypadku pozytywnej oceny naszego wniosku nasze potrzeby finansowe na drugą fazę wynosić będą 1,5 mln euro. Jesteśmy przekonani, że taka oferta będzie atrakcyjna zarówno dla funduszy inwestycyjnych, jak i inwestorów branżowych – podkreśla Smentoch.

Celem konkursu „Orzeł Innowacji – Startup” jest nie tylko wyróżnienie najlepszych polskich startupów, ale również promowanie dobrych praktyk projektowych oraz wspieranie nowych, dynamicznie rozwijających się polskich przedsiębiorstw. W tym roku kapituła doceniła również 6 młodych innowacyjnych firm: Elastic Cloud Solutions, Laparo, Biolumo, Apzumi Spatial, Nanopure i SensDx.

Organizatorem konkursu jest Rzeczpospolita, natomiast partnerem strategicznym Google. Więcej o konkursie TUTAJ.

UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe