Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Jak powstawały gdańskie kościoły w czasie PRL?

  • 12.11.2018, 10:23
  • Muzeum Gdańska
Jak powstawały gdańskie kościoły w czasie PRL? Pierwsza Msza na Zaspie 19 sierpnia 1979 roku. Ze zbiorów Ch. Herbasch. / mat. prasowe
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK W najbliższy wtorek, 13 listopada 2018 r. o godz. 17:00, w Domu Uphagena – oddziale Muzeum Gdańska - odbędzie się wykład dr. Daniela Gucewicza o budowie gdańskich kościołów w okresie PRL. Narracja będzie oparta o materiały archiwalne – zarówno kościelne, jak i Służby Bezpieczeństwa, a także relacje świadków. Wstęp jest bezpłatny.

Gdańsk po II wojnie światowej stał się niemalże jednolity wyznaniowo, a będących w zdecydowanej większości katolikami mieszkańców przybywało z roku na rok. Miasto rozrastało się, a w nowych, wielkich dzielnicach, takich jak Przymorze czy Zaspa, dążące do laicyzacji i ateizacji społeczeństwa władze komunistyczne nie przewidywały wnoszenia, czy nawet odbudowy, albo  rewitalizacji i adaptacji przedwojennych świątyń.

- Kroki podejmowane przez władze prowadziły początkowo do rozgoryczenia wiernych pozbawionych dzielnicowych kościołów parafialnych. Lokalne społeczności, pod wpływem różnych czynników, z czasem podejmowały próby nacisku, dążąc do wymuszenia na władzach ustępstw. Najbardziej spektakularnymi i najdłuższymi, bo trwającymi kilkanaście lat, bataliami na „froncie” budownictwa sakralnego, były starania o zezwolenia na budowę kościoła na Przymorzu, czyli słynnego „Okrąglaka”, czy też spór o odbudowę kościoła św. Brygidy – mówi dr Daniel Gucewicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wykład „Depczemy się i popychamy; wielu mdleje z powodu ciasnoty” jest częścią projektu „Kościół obywatelski. Budowa gdańskich świątyń w okresie Polski Ludowej”. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".


  • 13 listopada 2018 r., godz. 17:00-18:00
  • Dom Uphagena, ul. Długa 12
  • Wstęp: bezpłatny
Muzeum Gdańska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe