×

Poznaj tajemnice drugiej pod względem wielkości świątyni Gdańska!

  • 23.11.2018, 07:58 (aktualizacja 23.11.2018 08:32)
  • Muzeum Gdańska
Poznaj tajemnice drugiej pod względem wielkości świątyni Gdańska! mat. Muzeum Gdańska Kościół św. Trójcy, I poł. XX w.
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK W sobotę, 24 listopada 2018 r. o godz. 12:00, odbędzie się nieodpłatne oprowadzanie po kościele św. Trójcy. Gdańszczanki oraz gdańszczan oprowadzi o. dr Tomasz Jank – gwardian klasztoru franciszkańskiego, który opowie o dziejach kościoła i jego wyposażeniu. Bezpłatne spotkanie jest częścią projektu Historie Gdańskich Dzielnic.

W 1419 r. Papież Marcin V wydał przywilej założenia klasztoru franciszkanów na przydzielonej z przez gdańską Radę Miejską niewielkiej parceli przy ul. Rzeźnickiej. Wkrótce powstał tu klasztor. Jego śladów dziś już nie widać, ale uważne oko dostrzeże pozostałości jednonawowego kościoła Wieczerzy Pańskiej, wybudowanego w latach 1422-1431. Obecnie stanowi on prezbiterium kościoła pw. Św. Trójcy, czyli drugiej co do wielkości, po kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, świątyni Gdańska.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego rekrutacja
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego rekrutacja
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego rekrutacja

Pod wpływem reformacji i z powodu upadku życia zakonnego klasztor wraz z kościołem został przekazany Radzie Miejskiej Gdańska w roku 1555. W klasztorze założono Gimnazjum Akademickie, które przetrwało do 1817 roku. Istniała tu także pierwsza gdańska biblioteka, którą zasilił księgozbiór Franciszkanów. Kościół znalazł się pod zarządem luterańskim i kalwińskim. W XIX w. pozostałe budynki adoptowano na cele wystawiennicze, w 1872 r. powstało tu Muzeum Miejskie (Stadtmuseum), które podczas II wojny światowej doznało poważnych zniszczeń, a część zbiorów bezpowrotnie zaginęła. Od 1945 r. zespół, z wyjątkiem klasztoru (pełniącego obecnie funkcję Muzeum Narodowego), powrócił do franciszkanów. Zespół klasztorny składa się z czterech budynków: kościoła św. Trójcy, kaplicy św. Anny, dawnego klasztoru i domu kazalnicowego.

To ostatni ze spacerów zrealizowanych w ramach projektu Historie Gdańskich Dzielnic: Stare Przedmieście. W 2019 r. zostanie wydana publikacja poświęcona historii dzielnicy. Termin wydania nie jest bliżej znany, ale książka będzie zawierać 22 artykuły.

  • 24 listopada 2018 r. (sobota), godz. 12:00-14:00
  • kościół św. Trójcy, ul. św. Trójcy 4
  • Wstęp: wolny

Tomasz Jank urodzony 21.IX.1966 r. w Mściszewicach woj. pomorskie. W 1986 r. ukończył liceum sztuk plastycznych w Gdyni-Orłowie. W tym samym roku wstąpił do franciszkanów. Odbył studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie w latach 1987-1993. Otrzymał święcenia kapłańskie 1993 r. w kościele Świętej Trójcy w Gdańsku. Obronił pracę magisterską pod kierunkiem prof. Tadeusza Chrzanowskiego na temat ”Pojęcie ikony na przestrzeni wieków i w interpretacji Jerzego Nowosielskiego”. W latach 1987-1994 współpracował z czasopismem ”Bratni Zew” – późniejsze ”BeZet” w Krakowie. W latach 1990-1994 współpracował z włoskimi czasopismami ”Messagero dei Ragazzi” i ”Messagero”. Projektował i wykonywał scenografie dla ”Małego Teatru Św. Franciszka” do sztuk ”Forza Venite Gente” 1988, ”Ballada o Św. Franciszku” 1989. Otrzymał stypendium od Komisji do Spraw Kultury przy Radzie Europy na Międzynarodowy Kurs Konserwacji Zabytków w Wenecji IX-XII 1992 r. W 1996 r. otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Gdańska. W 1998 r. ukończył z wyróżnieniem gdańską ASP na wydziale malarstwa i grafiki w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. W roku 1999 ukończył Studium Konserwacji Sztuki Kościelnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2001-2005 odbył studia doktoranckie na KUL z zakresu historii sztuki nowożytnej. W roku 2014 obronił pracę doktorską: „Życie i twórczość malarska brata Adama Swacha 1668-1747”. Wykłada historię sztuki kościelnej i podstawy konserwacji zabytków w WSD OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Wykonał m.in. projekty wnętrz kaplic do klasztorów franciszkańskich w Gdańsku, Gdyni, Lublinie, Darłowie i Ostródzie. Większe realizacje w Gdańsku (kościół Świętej Trójcy, kaplice ss. Betanek w Gdańsku i Kazimierzu Dolnym), w Darłowie, w Koszalinie, w Czerniachowsku (Rosja), Padwie (Włochy), Pompano Beach (Floryda USA). Do tej pory miał ok. 20 wystaw indywidualnych z zakresu malarstwa i grafiki w kraju i za granicą (Czechy, Rosja, Litwa, Niemcy, USA). Brał udział w ponad 20 wystawach zbiorowych. Kilkakrotnie nagradzany i wyróżniany – m.in. na XV Ogólnopolskim Konkursie Otwartym na Grafikę w Łodzi w r. 1998 oraz w roku 2001 w Galeria BWA Bielsko-Biała na „XXXV Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień 2001”. Jest autorem szeregu artykułów z zakresu historii sztuki oraz książek: ”Krótka historia niejednej ikony”, „Zespół kościelny Świętej Trójcy w Gdańsku”, „Ikona Krzyża z San Damiano” (wydana również w przekładzie słowackim 2004 i włoskim 2005), „Pascha Pana”, „Franciszkański Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku”.

Przez prawie dwadzieścia lat zajmował się duszpasterstwem akademickim - m.in. kilkanaście razy organizował rekolekcje dla studentów w Asyżu, spływy kajakowe polskimi rzekami oraz rajdy rowerowe m.in. w Polsce, w Danii, we Włoszech, w Hiszpanii, w Portugalii, we Francji, w Grecji, na Litwie, na Łotwie, na Węgrzech. Od roku 2005 jest rektorem kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku i jednocześnie z ramienia prowincji odpowiedzialnym za renowację całego kompleksu Świętej Trójcy w Gdańsku. Od roku 2012 jest również gwardianem franciszkańskiego klasztoru w Gdańsku.

Za zaangażowanie na rzecz renowacji i rewitalizacji kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku otrzymał:

- w roku 2009 Medal Św. Wojciecha – przyznany przez Radę Miasta Gdańska,

- w roku 2010 złotą odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami” – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- w roku 2017 Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zajmuje się historią sztuki, malarstwem, grafiką i witrażem.

Muzeum Gdańska

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe