Poznaj tajemnice drugiej pod względem wielkości świątyni Gdańska!

  • 23.11.2018, 07:58 (aktualizacja 23.11.2018, 08:32)
  • Muzeum Gdańska
Poznaj tajemnice drugiej pod względem wielkości świątyni Gdańska! mat. Muzeum Gdańska Kościół św. Trójcy, I poł. XX w.

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK W sobotę, 24 listopada 2018 r. o godz. 12:00, odbędzie się nieodpłatne oprowadzanie po kościele św. Trójcy. Gdańszczanki oraz gdańszczan oprowadzi o. dr Tomasz Jank – gwardian klasztoru franciszkańskiego, który opowie o dziejach kościoła i jego wyposażeniu. Bezpłatne spotkanie jest częścią projektu Historie Gdańskich Dzielnic.

W 1419 r. Papież Marcin V wydał przywilej założenia klasztoru franciszkanów na przydzielonej z przez gdańską Radę Miejską niewielkiej parceli przy ul. Rzeźnickiej. Wkrótce powstał tu klasztor. Jego śladów dziś już nie widać, ale uważne oko dostrzeże pozostałości jednonawowego kościoła Wieczerzy Pańskiej, wybudowanego w latach 1422-1431. Obecnie stanowi on prezbiterium kościoła pw. Św. Trójcy, czyli drugiej co do wielkości, po kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, świątyni Gdańska.

Pod wpływem reformacji i z powodu upadku życia zakonnego klasztor wraz z kościołem został przekazany Radzie Miejskiej Gdańska w roku 1555. W klasztorze założono Gimnazjum Akademickie, które przetrwało do 1817 roku. Istniała tu także pierwsza gdańska biblioteka, którą zasilił księgozbiór Franciszkanów. Kościół znalazł się pod zarządem luterańskim i kalwińskim. W XIX w. pozostałe budynki adoptowano na cele wystawiennicze, w 1872 r. powstało tu Muzeum Miejskie (Stadtmuseum), które podczas II wojny światowej doznało poważnych zniszczeń, a część zbiorów bezpowrotnie zaginęła. Od 1945 r. zespół, z wyjątkiem klasztoru (pełniącego obecnie funkcję Muzeum Narodowego), powrócił do franciszkanów. Zespół klasztorny składa się z czterech budynków: kościoła św. Trójcy, kaplicy św. Anny, dawnego klasztoru i domu kazalnicowego.

To ostatni ze spacerów zrealizowanych w ramach projektu Historie Gdańskich Dzielnic: Stare Przedmieście. W 2019 r. zostanie wydana publikacja poświęcona historii dzielnicy. Termin wydania nie jest bliżej znany, ale książka będzie zawierać 22 artykuły.

  • 24 listopada 2018 r. (sobota), godz. 12:00-14:00
  • kościół św. Trójcy, ul. św. Trójcy 4
  • Wstęp: wolny

Tomasz Jank urodzony 21.IX.1966 r. w Mściszewicach woj. pomorskie. W 1986 r. ukończył liceum sztuk plastycznych w Gdyni-Orłowie. W tym samym roku wstąpił do franciszkanów. Odbył studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie w latach 1987-1993. Otrzymał święcenia kapłańskie 1993 r. w kościele Świętej Trójcy w Gdańsku. Obronił pracę magisterską pod kierunkiem prof. Tadeusza Chrzanowskiego na temat ”Pojęcie ikony na przestrzeni wieków i w interpretacji Jerzego Nowosielskiego”. W latach 1987-1994 współpracował z czasopismem ”Bratni Zew” – późniejsze ”BeZet” w Krakowie. W latach 1990-1994 współpracował z włoskimi czasopismami ”Messagero dei Ragazzi” i ”Messagero”. Projektował i wykonywał scenografie dla ”Małego Teatru Św. Franciszka” do sztuk ”Forza Venite Gente” 1988, ”Ballada o Św. Franciszku” 1989. Otrzymał stypendium od Komisji do Spraw Kultury przy Radzie Europy na Międzynarodowy Kurs Konserwacji Zabytków w Wenecji IX-XII 1992 r. W 1996 r. otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Gdańska. W 1998 r. ukończył z wyróżnieniem gdańską ASP na wydziale malarstwa i grafiki w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. W roku 1999 ukończył Studium Konserwacji Sztuki Kościelnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2001-2005 odbył studia doktoranckie na KUL z zakresu historii sztuki nowożytnej. W roku 2014 obronił pracę doktorską: „Życie i twórczość malarska brata Adama Swacha 1668-1747”. Wykłada historię sztuki kościelnej i podstawy konserwacji zabytków w WSD OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Wykonał m.in. projekty wnętrz kaplic do klasztorów franciszkańskich w Gdańsku, Gdyni, Lublinie, Darłowie i Ostródzie. Większe realizacje w Gdańsku (kościół Świętej Trójcy, kaplice ss. Betanek w Gdańsku i Kazimierzu Dolnym), w Darłowie, w Koszalinie, w Czerniachowsku (Rosja), Padwie (Włochy), Pompano Beach (Floryda USA). Do tej pory miał ok. 20 wystaw indywidualnych z zakresu malarstwa i grafiki w kraju i za granicą (Czechy, Rosja, Litwa, Niemcy, USA). Brał udział w ponad 20 wystawach zbiorowych. Kilkakrotnie nagradzany i wyróżniany – m.in. na XV Ogólnopolskim Konkursie Otwartym na Grafikę w Łodzi w r. 1998 oraz w roku 2001 w Galeria BWA Bielsko-Biała na „XXXV Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień 2001”. Jest autorem szeregu artykułów z zakresu historii sztuki oraz książek: ”Krótka historia niejednej ikony”, „Zespół kościelny Świętej Trójcy w Gdańsku”, „Ikona Krzyża z San Damiano” (wydana również w przekładzie słowackim 2004 i włoskim 2005), „Pascha Pana”, „Franciszkański Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku”.

Przez prawie dwadzieścia lat zajmował się duszpasterstwem akademickim - m.in. kilkanaście razy organizował rekolekcje dla studentów w Asyżu, spływy kajakowe polskimi rzekami oraz rajdy rowerowe m.in. w Polsce, w Danii, we Włoszech, w Hiszpanii, w Portugalii, we Francji, w Grecji, na Litwie, na Łotwie, na Węgrzech. Od roku 2005 jest rektorem kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku i jednocześnie z ramienia prowincji odpowiedzialnym za renowację całego kompleksu Świętej Trójcy w Gdańsku. Od roku 2012 jest również gwardianem franciszkańskiego klasztoru w Gdańsku.

Za zaangażowanie na rzecz renowacji i rewitalizacji kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku otrzymał:

- w roku 2009 Medal Św. Wojciecha – przyznany przez Radę Miasta Gdańska,

- w roku 2010 złotą odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami” – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- w roku 2017 Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zajmuje się historią sztuki, malarstwem, grafiką i witrażem.

Muzeum Gdańska

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe