Trwa odbiór techniczny stacji SKM Janowo

  • 30.11.2018, 08:33
  • UM Rumia
Trwa odbiór techniczny stacji SKM Janowo fot. UM Rumia Już od kilkunastu miesięcy pasażerowie dostrzegali efekty remontu w postaci nowego, zadaszonego peronu wraz z infrastrukturą.

Podziel się:

Oceń:

Mieszkańcy Janowa czekali na to ponad 30 lat – dziś (29 listopada) rozpoczął się oficjalny odbiór techniczny tamtejszego peronu. Inwestycja kosztowała około 10 milionów złotych. Prace, realizowane przez spółkę PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, stanowiły pierwszy etap budowy węzła integracyjnego z tunelem.

Już od kilkunastu miesięcy pasażerowie dostrzegali efekty remontu w postaci nowego, zadaszonego peronu wraz z infrastrukturą, bezpiecznych schodów oraz kładek dla pieszych, a także wind, które powstały m.in. z myślą o osobach niepełnosprawnych, rowerzystach oraz rodzicach z wózkami dziecięcymi. Obecnie prace dobiegają końca.

– Potrzeba realizacji tej inwestycji była jednym z powodów, dla których przed laty zdecydowałem się starać o mandat radnego. Bardzo długo mieszkańcy tej części miasta czekali na nową infrastrukturę stacji – podkreśla Ariel Sinicki, przewodniczący rady miejskiej. – Zdajemy sobie sprawę, iż stacja nie jest jeszcze w stu procentach gotowa do użytku, ale już teraz jest to ogromne udogodnienie dla mieszkańców – dodaje.

Rozpoczęcie odbioru technicznego oznacza, że wielkimi krokami zbliża się drugi etap inwestycji, realizowany przez Rumię w ramach tzw. ZIT-u. Przedsięwzięcie, warte kilkadziesiąt milionów złotych, zakłada budowę chodników, parkingów z obu stron linii kolejowej, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych, parkingu dla rowerów, a także stworzenie tunelu doprowadzającego komunikację zbiorową do dworca PKP. Wszystko to spowoduje, że powstanie funkcjonalny i spójny system transportu publicznego.

– Trwają końcowe odbiory, a ta inwestycja to pierwszy etap wielkiego przedsięwzięcia, ponieważ my, jako miasto, w drugiej kolejności będziemy realizowali tunel – przypomina Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Powstanie ponad 200 miejsc parkingowych, zarówno od strony ulicy Gdańskiej, jak i drogi krajowej numer sześć – dodaje.

Warto podkreślić, że zgodnie z planami PKP, w ciągu kilku lat Rumia będzie dysponować łącznie trzema nowoczesnymi stacjami kolejowymi: Janowo, dworzec główny i Biała Rzeka. Ten ostatni powstanie w ramach modernizacji linii kolejowej nr 202, która ma się rozpocząć w 2020 roku.

– Na to wszystko nakłada się trzecia inwestycja, realizowana przez PKP PLK, którą jest modernizacja linii kolejowej. Wszystko po to, by pociągi dalekobieżne osiągały na tym odcinku o wiele większą prędkość – podsumowuje burmistrz.

fot. UM Rumia

UM Rumia

Zdjęcia (11)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe