Materace - sekrety właściwego wyboru

  • 6.12.2018, 14:28
  • artykuł sponsorowany
Materace - sekrety właściwego wyboru
Podziel się:
Materace pełnią w naszym życiu fundamentalną rolę. Zapewniają nam wysokiej jakości, efektywny wypoczynek, a tym samym wpływają na nasze codzienne samopoczucie. Jeżeli są prawidłowo dobrane do potrzeb danego użytkownika, cieszy się on dobrym zdrowiem i nastrojem.

Źle dobrane materace mogą być przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości ze strony układu ruchowego, a nawet poważnych, przewlekłych schorzeń, które będą rzutować na szeroko pojęty komfort życia. Dlatego, kupując materace dobrze jest zapoznać się z podstawowymi kryteriami wyboru i potraktować to jako inwestycję we własne zdrowie.

Materace, wersalki, sofy i kanapy

Urządzając sypialnię większość z nas zadaje sobie pytanie co będzie lepsze, materace, rozkładane sofy, czy może wersalki lub kanapy? Za tymi drugimi przemawia niewątpliwie pragnienie zaoszczędzenia odrobiny przestrzeni, jednak tutaj trzeba się zastanowić, czy gra faktycznie warta jest świeczki. Sprzęty te, określane ogólnym terminem mebli wypoczynkowych zostały bowiem stworzone nie do snu, ale do siedzenia. W związku z tym są dużo twardsze od typowych materacy, pozbawione stref twardości, nie dostosowują się do naturalnych krzywizn ciała i nie podpierają kręgosłupa. W konsekwencji, regularne sypianie na nich może spowodować wiele przykrych dla zdrowia konsekwencji.

Wiele osób zapyta tutaj, dlaczego w takim razie wyposażono je w funkcję spania? Odpowiedź jest bardzo prosta, aby można je było wykorzystać w pokojach gościnnych, w czasie dłuższych wizyt znajomych lub rodziny. Kilka bowiem nocy spędzonych w takich warunkach nie stanowi żadnego problemu, komplikacje pojawiają się dopiero kiedy taka sytuacja trwa dłużej.

Idziemy na zakupy

Wybierając się na zakupy, warto już mieć w głowie ogólne informacje dotyczące kryteriów wyboru. Oczywiście w każdym dobrym sklepie bez trudu możemy zasięgnąć porady eksperta, jednak w pośpiechu zawsze można pominąć jakąś istotną kwestię. Przede wszystkim zatem materace należy wybierać uwzględniając stosunek wagi do wzrostu. Co prawda najogólniejsze wytyczne mówią, że osoby o masie ciała do 80 kg powinny spać na powierzchniach o twardości H2, osoby o masie od 80 do 100 kg najlepiej wypoczną na łóżku oznaczonym symbolem H3, a ludzie o wadze przekraczającej 100 kg na H4.

Jak jednak radzi przedstawiciel sklepu z materacami Sleeptime.pl, należy mieć na względzie, że jednostki o wadze 80 kg i wzroście 160 cm będą wywierały na powierzchnię łóżka większy nacisk, niż osoby o tej samej wadze, ale wzroście 180 cm. Tym samym materace dla nich powinny się różnić parametrami i, odpowiednio, w pierwszym przypadku muszą być twardsze, w drugim miększe.

Sprawdź materace dostępne w sklepie: https://sleeptime.pl/materace

Co z twardością materaca?

Nadal jeszcze pokutuje mocno zakorzeniony w naszej świadomości pogląd, że łóżko powinno być twarde. Jak jednak dowodzą najnowsze badania jest to jedynie mit, który należałoby włożyć między bajki. Gdyby bowiem był prawdą, spalibyśmy po prostu na podłodze. Co więcej, zbyt sztywna powierzchnia łóżka przyniesie najpewniej więcej szkody niż pożytku uniemożliwiając pełne rozluźnienie mięśni w czasie wypoczynku, powodując sztywność karku i bolesność kręgosłupa. A po dłuższym czasie może się również przyczynić do nabytych wad postawy, a także przewlekłych, migrenowych bólów głowy.

Materace bonellowe, kieszeniowe czy piankowe?

Jeżeli chodzi o konkretny model, to decyzja zwykle jest w dużej mierze podyktowana względami finansowymi. Warto jednak wiedzieć, że materace bonellowe, najbardziej tradycyjne, raczej nie zapewnią nam wysokiej jakości snu. Zastosowana w nich technologia jest już mocno przestarzała i o ile sprawdzają się w hotelach i pensjonatach, o tyle w domu lepiej zda egzamin model kieszeniowy lub piankowy. W tym drugim przypadku warto jednak wybrać produkt wyposażony w strefy twardości, dzięki czemu nasze ciało otrzyma nocą optymalne podparcie.

artykuł sponsorowany

Pozostałe