Nieruchomość z przetargu czyli sposób na mieszkanie w niskiej cenie

  • 28.01.2019, 12:50
  • artykuł sponsorowany
Nieruchomość z przetargu czyli sposób na mieszkanie w niskiej cenie
Podziel się:
Zakup mieszkania w okazyjnej cenie stanowi marzenie całkiem sporej ilości ludzi. Marzenie, które można zrealizować. Wystarczy tylko wziąć udział w przetargu mieszkaniowym. Jak tego dokonać?

Ceny mieszkań w Polsce nie należą do najniższych. Nic zatem dziwnego, że zdecydowana większość młodych osób mieszka z rodzicami, decyduje się na wynajem jednego pokoju lub też wynajmuje mieszkanie wraz z grupką znajomych. Wysokie ceny nieruchomości dają się we znaki również świeżo upieczonym małżonkom bądź też osobom, które z różnych powodów pragną zmienić obecne lokum. Czy zatem jedynym wyjściem z opisanej sytuacji jest wzięcie kredytu lub też - skądinąd dość drogi - wynajem? Na szczęście nie. Jak się bowiem okazuje istnieje możliwość zakupu wymarzonego mieszkania w bardziej atrakcyjnej cenie niż ta rynkowa. Wystarczy wziąć udział w przetargu. Czym zatem jest przetarg i jak do niego przystąpić?

Przetarg mieszkaniowy – co to takiego?

Przetarg mieszkaniowy stanowi formę sprzedaży, którą niejako można porównać do aukcji. Może być on zorganizowany przez samorządy, spółki Skarbu Państwa, jak również urzędy miast, gmin oraz dzielnic. Mieszkania wystawiane na przetargach są dosyć często w dość kiepskim stanie i z reguły nadają się do remontu (niekiedy nawet generalnego). Warto zdawać sobie z tego sprawę przed przystąpieniem do przetargu.

Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach?

Ogłoszenie o przetargu znajdziemy zawsze w siedzibie urzędu, który takowy organizuje. Nie oznacza to jednak, iż osoby zainteresowane przystąpieniem do aukcji są skazane na regularne odwiedzanie wspomnianego urzędu. Dokładnie to samo ogłoszenie musi bowiem zostać podane do publicznej wiadomości, co w praktyce oznacza publikację w prasie lokalnej, jak również w Internecie. W przypadku Internetu mowa o Biuletynie Informacji Publicznej. Warto dodać, że informacje o przetargach z całej Polski znajdziemy również na stronie internetowej Listaprzetargow.pl.

Jak przystąpić do przetargu?

W opisanym powyżej ogłoszeniu znajdziemy szereg istotnych informacji, bez których nie moglibyśmy wziąć udziału w przetargu. Wśród tych najważniejszych wymienić należy między innymi dokładny opis sprzedawanej nieruchomości, termin i miejsce przetargu, cenę wywoławczą nieruchomości, wysokość wadium wraz z terminem i miejscem jego wpłaty, informację o sposobie w jaki możemy obejrzeć mieszkanie i zapoznać się z jego stanem prawnym, a także warunki zawarcia umowy i warunki udziału w przetargu. Warto w szczególności zapoznać się z warunkami udziału w przetargu, gdyż punkt ten zawiera informacje dotyczące tego, kto może wziąć udział w opisywanej aukcji i jakie dokumenty musi dostarczyć. Z reguły wspomnianymi dokumentami są dowód tożsamości oraz dowód opłacenia wadium.

Czym jest wadium?

Tajemniczo brzmiące słowo wadium odnosi się do kwoty stanowiącej ułamek wartości mieszkania będącego przedmiotem przetargu. Z reguły wynosi ono 10%. Czy po zakończonym przetargu wadium jest zwracane uczestnikom aukcji? Tak, ale wyłącznie tym, którzy nie wygrali przetargu. W przypadku nabywcy mieszkania wadium zostanie odjęte od wylicytowanej przez niego sumy. No dobrze, ale co dzieje się w przypadku, gdy zwycięzca przetargu ostatecznie nie zdecyduje się na zakup mieszkania? W takiej sytuacji wadium niestety przepada.

Zdjęcie: Pixabay.com

artykuł sponsorowany

Pozostałe