Wystawa czasowa "Dziedzictwo utracone"

  • 22.02.2019, 13:22
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Wystawa czasowa "Dziedzictwo utracone"
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK Do czego potrzebne jest nam dziedzictwo kulturowe? W XXI wieku coraz częściej traktowane jest ono jako zasób strategiczny. Miasta realizując różnorodne projekty w sektorze dziedzictwa, zarówno inwestycyjne (np. rewitalizacje), jak i miękkie (festiwale, wystawy), zwiększają swoją wartość i konkurencyjność, a tym samym siłę przyciągania nowych mieszkańców, inwestorów, oraz turystów. Dziedzictwo pomaga budować poczucie tożsamości i wspiera integrację lokalnych społeczności, może także podnosić satysfakcję z życia. Ale jego istnienie, co pokazała II wojna światowa, wcale nie jest oczywiste. Okupanci negując prawo Polaków do prowadzenia własnego życia kulturalnego doprowadzili do największych w dziejach strat kultury polskiej. To, co zachowało się do dnia dzisiejszego, ma zatem wartość szczególną.

Kuratorzy wystawy „Dziedzictwo utracone” przybliżają zjawisko niszczenia polskiego dziedzictwa przez okupantów. Ale na tym nie poprzestają. Przypominają również o jego ratowaniu – procesie, który nigdy się nie zakończył, a którego bohaterowie, tacy jak Karol Estreicher, Stanisław Lorentz po dziś dzień inspirują do troski o wspólną spuściznę. Ekspozycja jest wielkim pytaniem o wpływ „drugiej Apokalipsy” – by użyć słów Zbigniewa Herberta – na kształt polskiego dziedzictwa tu i teraz, 30 lat po upadku narzuconego Polsce komunizmu.

Każda wystawa to przede wszystkim eksponaty. Na wystawie „Dziedzictwo utracone” nasi goście będą mieli niepowtarzalną okazję podziwiać wyjątkowe rzeczy. Do najciekawszych z nich należą:

  • Kurtka wojskowa profesora Karola Estreichera z okresu, kiedy poświęcił się misji rewindykowania polskich dzieł sztuki | zbiory Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie
  • Książki z kolekcji Leopolda Juliana Kronenberga, którą ofiarował kaliskiej bibliotece – po jej zrujnowaniu przez Niemców w 1914 roku. W czasie II wojny światowej kolekcja posłużyła Niemcom do zasypywania kanału Babinka, prezentowane książki zostały uratowane przed zniszczeniem przez narażających zwoje życie Kaliszan | zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu
  • Dwutomowe faksymile bezcennej Biblii Jana Gutenberga, którą przed Niemcami uratował ks. Antoniego Liedtke | zbiory Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie

Na naszej najnowszej wystawie zaprezentujemy monumentalną ścianę z dziełami utraconymi znajdującymi się w Bazie Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oświetlona ściana będzie rzucać cień, który dodatkowo podkreśli skalę utraconego w okresie II wojny światowej dziedzictwa.

Zwiedzający będą mieli możliwość pobrania kart z najcenniejszymi zabytkami spośród wymienionych w Bazie, takimi jak na przykład „Portret młodzieńca” Rafaela Santi.

Nad odzyskaniem tego jak i innych dzieł sztuki pracują eksperci z MKiDN, którzy swojej skuteczności dowiedli chociażby odzyskując w 2011 r. „Pomarańczarkę” Aleksandra Gierymskiego. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

KURATORZY| Marta Baranowska, Izabela Boguszewska, Bartłomiej Garba, dr Dmitriy Panto, Marek Zambrzycki

KONSULTACJA NAUKOWA| prof. dr hab. Grzegorz Berendt, dr Karol Nawrocki, dr hab. Wojciech Turek

PROJEKT WYSTAWY| Grupa Gdyby

PROJEKT GRAFIKI| Jan Rosiek

KOORDYNATOR PROJEKTU| Marek Zambrzycki

PATRONAT HONOROWY| Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PATRONI|ArsForum, Arteon, Polski Komitet Błękitnej Tarczy, Renowacje i zabytki, Spotkania z zabytkami

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe