Romantyczne dokumenty – dylematy współczesnej Fotografii - spotkanie z dr. Witoldem Kanickim

  • 19.03.2019, 13:05 (aktualizacja 19.03.2019, 13:29)
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
Romantyczne dokumenty – dylematy współczesnej Fotografii - spotkanie z… Magda Hueckel Autoportret wyciszony #07 2009 Copyright Magda Hueckel

Podziel się:

Oceń:

Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny Muzeum Narodowe w Gdańsku powita, śledząc poetyckie tendencje w fotografii współczesnej. W ramach cyklu Rozmowy o fotografii odbędzie się spotkanie z dr. Witoldem Kanickim.

Według wielu badaczy fotografia narodziła się na styku dwóch epok: romantyzmu i pozytywizmu. Ten graniczny moment miał wpływ na interpretację istoty mechanicznych obrazów, jak i na tematykę i konwencje wykorzystywane w pracach pierwszych fotografów. Prawdopodobnie z tej przyczyny istnieją dwa uzupełniające się rozumienia fotografii: jako mechaniczna, naukowa, obiektywna i dokumentalna rejestracji zjawisk (w opozycji do cechującego się subiektywizmem procesu spostrzegania przez człowieka) oraz jako medium odzwierciedlające zjawiska związane z duchowością, spirytyzmem i symboliką (naśladowanie estetyki typowej dla romantyzmu).

Podobnych dylematów fotografia dostarcza współcześnie. Witold Kanicki przedstawi różne aspekty współczesnej twórczości fotograficznej: odzwierciedlanie sprzeczności między obiektywizmem a subiektywizmem, dokumentem a kreacją, romantyzmem a pozytywizmem. Tego rodzaju zjawiska omówić można na przykładzie licznych prac artystów niemieckich (Thomas Wrede, Melanie Wiora, Daniel Gustav Cramer), fińskich (Elina Brotherus, Tiina Itkonen), brytyjskich (Dan Holdsworth), włoskich (Armin Linke), polskich (Magdalena Hueckel) czy greckich (Panos Kokkinias). W ich twórczości można odnaleźć liczne nawiązania do romantycznych obrazów, zwłaszcza dzieł Caspara Davida Friedricha. W wielu wypadkach romantyczne wątki są fotografowane przy użyciu tradycyjnych, niemanipulowanych procesów, zgodnych z dokumentalną funkcją fotografii.

Witold Kanicki (ur. 1979) – doktor historii sztuki, adiunkt na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, wykładowca w Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii. W latach 2010–2012 był kuratorem Galerii Fotografii Pf w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. Niezależny krytyk i kurator. Autor kilkudziesięciu tekstów o sztuce i fotografii, opublikowanych m.in. na łamach „Kwartalnika Fotografia”, „Artluka”, „Exitu”. Jego książka pt. Ujemny biegun fotografii: negatywowe obrazy w sztuce nowoczesnej ukazała się nakładem wydawnictwa Słowo/obraz terytoria w grudniu 2016 roku. Jest Ślązakiem mieszkającym w Poznaniu.

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe