Rusza przebudowa węzła drogowego w Śródmieściu

  • 21.03.2019, 10:41 (aktualizacja 21.03.2019, 10:45)
  • UM Gdynia
Rusza przebudowa węzła drogowego w Śródmieściu fot. Marcin Mielewski / Zespół Prasowy UM Gdynia

Podziel się:

Oceń:

To bardzo dobra wiadomość dla kierowców. Ruszają prace na jednym ze strategicznych węzłów komunikacyjnych w Gdyni. Przebudowie ulegnie układ ulic Tadeusza Wendy, Węglowej, Portowej i św. Piotra. W związku z tym od dzisiaj, 21 marca na tym obszarze będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu. Wykonawcą inwestycji jest firma budowlano-drogowa MTM, która na zlecenie firm deweloperskich: Invest Komfort i PB Górski przebuduje obecny układ ulic wraz z infrastrukturą techniczną. Wartość inwestycji to blisko 10,5 mln zł brutto. Zgodnie z umową wykonawca ma 16 miesięcy na oddanie skrzyżowania do użytku.

Przecięcie ulic T. Wendy, Węglowej, Portowej i św. Piotra stanowi jedną z ważniejszych arterii Gdyni, zarówno dla mieszkańców, jak i dla transportu ciężarowego. Rozpoczynające się właśnie prace znacząco wpłyną na przemieszczanie się w tej części miasta - będzie bezpieczniej i łatwiej. Przede wszystkim zmodyfikowane zostanie połączenie ulic. Obecny układ ulegnie uproszczeniu. Zastąpi go tradycyjne, czterowylotowe skrzyżowanie. W jego obrębie powstanie także sygnalizacja świetlna, co znacząco usprawni organizacje ruchu. 

Inwestycja to również dobra wiadomość dla rowerzystów i pieszych. Ul. Węglowa (na odcinku od skrzyżowania z ul. Portową do ulicy Bernarda Chrzanowskiego) zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zamieniona w deptak przeznaczony dla amatorów dwóch kółek i przechodniów.

Jakich zmian w organizacji ruchu możemy się spodziewać?

W związku z pracami kierowcy powinni przygotować się na czasowe zmiany w organizacji ruchu. Dzisiaj 21 marca zamknięciu ulegnie ul. Wendy na odcinku pomiędzy ulicami św. Piotra i Bernarda Chrzanowskiego. Ruch z ul. Wendy zostanie skierowany na ul. Węglową. Zamknięta zostanie także ul. św. Piotra na odcinku pomiędzy ul. Wendy a budynkiem nr 21. Ruch z tej ulicy zostanie skierowany w ul. św. Wojciecha. Zmiany obejmą także lokalizację przystanku autobusowego „Portowa”, który zostanie przeniesiony na ul. Węglową. Realizacja tego etapu robót ma zakończyć się w czerwcu. 

Inwestorami przebudowy skrzyżowania są firmy deweloperskie: Invest Komfort i PB Górski, które w jego pobliżu realizują dwa projekty budowlane. Na zaawansowanym etapie jest budowa, za którą odpowiada Invest Komfort. Na skrzyżowaniu ulic Portowej i Wendy powstaje nowe osiedle mieszkaniowe. Portova, bo tak nazywa się inwestycja, nawiązuje prostymi i geometrycznymi formami do modernistycznych tradycji Gdyni. Charakterystyczna, ponad 50-metrowa dominanta widoczna z ulicy Świętojańskiej domknie perspektywę Placu Kaszubskiego. W osiedle zostanie też wkomponowany odrestaurowany, zabytkowy budynek.

Drugą inwestycję realizuje firma PB Górski. Będzie to budynek mieszkalny, z częścią usługową na parterze. Obiekt powstanie przy ul. św. Piotra. Obecnie inwestycja jest na wczesny etapie realizacji, trwają prace ziemne.

 

UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe