Stocznia Gdańsk wchodzi z produkcją na tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

  • 25.03.2019, 09:04
  • PSSE
Stocznia Gdańsk wchodzi z produkcją na tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej  fot. materiały prasowe Wyspa Ostrów

Podziel się:

Oceń:

Już w lipcu ruszy produkcja stoczniowa na rewitalizowanych przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną (PSSE) terenach Wyspy Ostrów w Gdańsku. PSSE iBalitc Operator (spółka z GK ARP S.A.) podpisały porozumienie w tej sprawie.

Spółka Baltic Operator została powołana przez ARP S.A. w maju 2018 roku jako podmiot odpowiedzialny za operacjonalizację działalności stoczniowej w ramach GK ARP S.A. Zadaniem Balitic Operator jest szerokie wsparcie aktywnościstoczniowej i pokrewnej (wieże onshore i offshore, konstrukcje stalowe) w ścisłej współpracy ze Stocznią Gdańsk, GSG Towers oraz Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Celem Balic Operator jest zwiększenie możliwości produkcyjnych spółek, w szczególności w obszarze wielkogabarytowych konstrukcji stalowych i dużychjednostek pływających.

Porozumienie dotyczy warunków dzierżawyaktywów Pomorskiej Strefy i ich ewentualnego nabycia w przyszłości. Chodzi o dzierżawępłyty montażowej o powierzchni ok. 10 tys. m kw. oraz części nawy „C” Hali nr 33 o powierzchni ok. 3700 m kw. Stocznia Gdańsk zamierza prowadzić tam produkcję stoczniową oraz wież wiatrowych typu onshore i offshore. W związku z nowymi kontraktami spółka rozszerza produkcję i jej część przenosi na front Wyspy Ostrów na tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Stocznia Gdańsk i GSG Towersdzięki nowym kontraktom, stopniowo zwiększają potencjał produkcyjny. Naturalnym kierunkiem dalszego rozwoju jest skorzystanie z możliwości Wyspy Ostrów i terenów pomorskiej strefy, której jesteśmy udziałowcem. Podpisane porozumienie to realizacja złożonych w zeszłym roku deklaracji i potwierdzenie, że rewitalizacja przebiega zgodnie z planem. To dobra informacja dla kontrahentów Stoczni Gdańsk i GSG Towers – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Stocznia Gdańsk i GSG Towerszapełniają portfel zamówień. W styczniu GSG Towers podpisała z norweską spółką Aker Solutions kontrakt na montaż wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. W ramach zawartej umowy GSG Towers przygotuje montaż, instalację wyposażenia i przeprowadzenie testów funkcjonalności wielkogabarytowych konstrukcji stalowych - templates. Kolejna umowa została zawarta z jednym z największych producentów turbin dla energetyki wiatrowej – Siemens Gamesa (zamówienie na dostawę 14 kompletnych, lądowych wież wiatrowych o wartości ponad 20 mln zł).W ostatnim czasie Stocznia Gdańsk podpisała również kontrakt z fińską spółką Konecranes, w ramach którego będzie produkować dźwigi przeznaczone na rynki Europy i Ameryki Północnej.

Przeprowadzone przez Pomorska Specjalną Strefę Ekonomicznąprace modernizacyjne Hali 33 umożliwią budowę w jej wnętrzujednostek o długości do 90 metrów, szerokości do 16 metrów i bezpośrednie wodowanie ich z doku lub pontonu. W zrewitalizowanym budynku będzie można także produkować wielkogabarytowe konstrukcje stalowe. Z kolei na budowanej obok płycie montażowej o nośności do 20 ton na metr kwadratowy będą mogły powstawać jednostki o długości do 150 metrów z możliwością wodowania przy Nabrzeżu Trawlerowym.

Front Wyspy Ostrów to leżący niemal w centrum Gdańska, bezpośrednio graniczący z 550-metrowymi nabrzeżami Kaszubskim i Trawlerowym oraz Stocznią Gdańsk i dobrze skomunikowany obszar przemysłowy. Prowadzony przez Pomorską Strefę projekt rewitalizacji tych terenów ma na celu przystosowanie ich do prowadzenia nowoczesnej produkcji stoczniowej i pokrewnej w oparciu o najnowsze technologie przemysłowe. Modernizacja terenu ma stworzyć korzystne warunki także dla innych inwestorów. W wyremontowanej hali nr 26 działa już nowy inwestor, firma Ancora, produkująca nowoczesne mobilne stacje uzdatniania wody i zbiorniki od transportu skroplonego gazu. Jeśli będzie zapotrzebowanie, Strefa zbuduje drugą płytę montażową.

- Prowadzimy rozmowy z inwestorami zainteresowanymi kolejnym fragmentem Wyspy, które chcemy im wynająć.Są już pierwsi zainteresowani. To świetna lokalizacja dla produkcji stalowej, z dostępem do wody i bocznic kolejowych, z kolejową przeprawą promową. Chcemy, aby cały teren Wyspy został zagospodarowany i stanowił centrum produkcji morskiej, offshore i stalowej, aby stał się organizmem kooperujących firm, udostępniania zasobów technologicznych – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Szczegółowe warunki i zasady dzierżawy terenów przez Baltic Operatorzostaną określone w umowie dzierżawy, która ma być zawarta pod koniec maja. Ponadto Stocznia Gdańsk jest docelowo zainteresowana dzierżawą lub nabyciem od PSSE również pozostałych aktywów z przeznaczeniem na potrzeby działalności stoczniowej.

PSSE

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe