Wystawa o Oldze Krzyżanowskiej w Ratuszu Głównomiejskim

  • 03.06.2019, 07:00
  • Muzeum Gdańska
Wystawa o Oldze Krzyżanowskiej w Ratuszu Głównomiejskim fot. Muzeum Gdańska

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK W czwartek, 6 czerwca 2019 r., o godzinie 17.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się wernisaż wystawy poświęcony Oldze Krzyżanowskiej. Po wernisażu marszałek pierwszego tzw. kontraktowego Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej wspominać będą przyjaciele. Wystawę, która jest częścią Święta Wolności i Solidarności, można oglądać do 30 września 2019 r.

– Trzydziesta rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce to dla nas okazja by przedstawić postać jednej z bohaterek tego czasu – Olgi Krzyżanowskiej. Gdańszczanka, lekarka, działaczka społeczna i polityk, weszła do Sejmu jako przedstawicielka trójmiejskiej „Solidarności”, z rekomendacji Lecha Wałęsy. Tak zaczęła się jej wielka kariera w polityce. Traktowała ją jako formę pokojowej walki o niepodległość. Uważała, że polityka jest sztuką wypracowywania kompromisu, umożliwiającego realizację interesów różniących się poglądami stron w imię wspólnego dobra – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Olga Krzyżanowska została przedstawiona w trzech portretach: dwa odkrywają nowe tożsamości tej fascynującej osoby, znanej nam dotąd głównie z działalności politycznej. Rodzinne pamiątki po ojcu, generale Aleksandrze Krzyżanowskim ps. „Wilk”, dowódcy wileńskiego AK, opaska z Powstania Warszawskiego matki Olgi Janiny Krzyżanowskiej czy przedmioty osobistego użytku pokazują panią marszałek od strony prywatnej, rodzinnej, mówią też o jej stosunku do „małej ojczyzny”, jaką po II wojnie światowej stał się dla niej Gdańsk.

– Zamiarem organizatorów wystawy było też przełamanie stereotypu postrzegania jej bohaterki poprzez sylwetkę jej ojca, legendarnego generała „Wilka”. Chcemy zwrócić uwagę na kobiety, które wychowały i ukształtowały przyszłą lekarkę i polityka. Dlatego poznamy też „doktor Josek”, Janinę Krzyżanowską, której wojenne losy były nie mniej dramatyczne niż losy „Wilka”. Poznamy siostry Janiny, Magdalenę i Halę z Łopińskich, kobiety silne i niezależne. O tych nieznanych dotąd szerzej postaciach i historiach opowiedzą podczas wernisażu przyjaciele i rodzina „damy polskiej polityki”. Mówi o nich również własnymi słowami nasza bohaterka w dostępnej podczas wernisażu książce „Olga, córka Wilka” Aldony Wiśniewskiej i Magdy Krzyżanowskiej-Mierzewskiej – mówi kurator wystawy, Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska.

Olgę Krzyżanowską będą wspominać: Małgorzata Szejnert, Bogdan Borusewicz i Jacek Taylor. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Michajłow, była dziennikarka Radia Gdańsk. Książkę „Olga, córka „Wilka” wydawnictwa Agora można będzie kupić w promocyjnej cenie 30 zł. Po wydarzeniu książka będzie dostępna w kasie Muzeum w Ratuszu Głównego Miasta.

Olga Teresa Krzyżanowska (ur. 10 września 1929 w Warszawie, zm. 22 czerwca 2018 w Gdańsku) – polska polityk, działaczka społeczna, lekarka. Posłanka na Sejm PRL'u X kadencji oraz Sejm RP I, II i III kadencji (1989–2001), wicemarszałek Sejmu X PRL'u i RP II kadencji, senator RP V kadencji.

Córka generała Aleksandra Krzyżanowskiego (ps. „Wilk”), dowódcy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Była żoną Jerzego Krzyżanowskiego, profesora i pracownika Polskiej Akademii Nauk. W okresie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów, odznaczona Krzyżem Walecznych. W 1952 ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1980 wstąpiła do „Solidarności”, zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia. 30 czerwca 2018 została pochowana na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

Olga Krzyżanowska (1929-2018). Trzy portrety

Wernisaż wystawy
Kiedy: 6 czerwca 2019 r., godzina 17.00-19:00
Miejsce: Wielka Sala Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku
Wstęp: bezpłatny, publikacja płatna w cenie 30 zł

Zwiedzanie wystawy
Kiedy: 7 czerwca 2019 r. – 30 września 2019 r.
Pn. 10:00-13:00, wt.-so. 10:00-18:00, nd. 11:00-18:00
Miejsce: Wielka Sala Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku
Wstęp: bezpłatny w poniedziałki, płatny (w cenie biletu do Ratusza Głównego Miasta) w pozostałe dni tygodnia: 12 zł normalny / 6 zł ulgowy / 20 zł rodzinny

Muzeum Gdańska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe