Hossa
Hossa
Hossa

Jak smakuje gdyński miód?

  • 07.06.2019, 08:46
  • UM Gdynia
Jak smakuje gdyński miód? fot. Zuzia Jalowska W UrbanLab Gdynia odbyła się pierwsza degustacja miodu prosto z dachu Urzędu Miasta Gdyni
Podziel się:
Oceń:
Już jest! Pyszny i zdrowy! 5 czerwca, czyli w Światowy Dzień Środowiska w UrbanLab Gdynia odbyła się pierwsza degustacja miodu prosto z dachu Urzędu Miasta Gdyni.

24 maja na dach gdyńskiego magistratu wprowadziły się cztery pszczele rodziny. Na specjalnie przygotowanym podeście stanęły cztery ule, w których żyć i pracować może od około 160 do nawet 240 tysięcy owadów. Po krótkiej aklimatyzacji pszczoły ruszyły do pracy wśród drzew i krzewów pobliskiego parku. Minęło półtora tygodnia… i już jest! Znany ze swoich antyalergicznych i bakteriobójczych wartości, a przede wszystkim bardzo smaczny gdyński miód.
 
Pszczoły spisały się na medal. O czym mogli się przekonać uczestnicy spotkania „Pszczoły miodne, dzikie zapylacze i rośliny miododajne”, które odbyło się w środowe popołudnie w UrbanLab Gdynia. Każdy mógł obejrzeć z bliska plastry miodu, poznać codzienne życie pszczół, dowiedzieć się jakie rośliny w naszym ogrodzie są doskonałym źródłem nektaru i pyłku dla tych pożytecznych owadów, a także, a może przede wszystkim… skosztować pysznego przysmaku.

- Miód był smaczny, wielokwiatowy - pszczoły przyniosły do ula pyłki z wszystkich kwitnących w pobliżu roślin miododajnych - mówi Dorota Marszałek-Jalowska z Referatu Ekorozwoju Wydziału Środowiska UM w Gdyni, prowadząca spotkanie.
 
Jej gościem był Jan Dąbrowski - trójmiejski youtuber, twórca kanału poświęconego pszczołom oraz roślinom miododajnym oraz wielki miłośnik pszczół i kwiatów oraz Robert Klimek, który opiekuje się pasieką na dachu gdyńskiego magistratu.

Hodowla pszczół na dachu Urzędu Miasta Gdyni nie byłaby możliwa, gdyby nie zmiany w przepisach, jakie zostały wprowadzone w tym roku przez Radę Miasta Gdyni. W ich myśl dopuszcza się utrzymywanie pszczół miodnych na terenie miasta poza terenami rolniczymi. Oznacza to, że amatorzy pszczelarstwa mogą stawiać ule na swoich działkach i w ogrodach, ale także na dachach budynków. Na posesji w granicach miasta można posiadać do 8 rojów pszczół miodnych. Pasieki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od sąsiednich zabudowań lub – w przypadku konstrukcji stawianych na dachach – okien znajdujących się na tym samym bądź niższych piętrach. W obu przypadkach należy zachować minimum 15 metrów odstępu.

Pszczoły w mieście mają bardzo dobre warunki do życia. Rośliny nie są opryskiwane substancjami chemicznymi, dzięki czemu wytwarzają one więcej miodu niż ich siostry w pasiekach wiejskich. A o pożyteczności tych owadów nie trzeba nikogo przekonywać. Ich obecność w miejskim ekosystemie jest niezwykle ważna. Owady te w dużej mierze odpowiedzialne są za zapylanie roślinności znajdującej się w ogródkach, parkach czy na skwerach.
 
Działalność pszczelarzy wzbudza wśród mieszkańców coraz większe zainteresowanie. Z całą pewnością sprzyja to zarówno promowaniu proekologicznych i prozdrowotnych zachowań, jak i podkreśleniu znaczenia tych miododajnych owadów dla środowiska naturalnego.

Uniwersytet Morski Gdynia
Uniwersytet Morski Gdynia
Uniwersytet Morski Gdynia
UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe