Dom energooszczędny nie istnieje bez systemów sterowania roletami

  • 13.06.2019, 09:21
  • artykuł sponsorowany
Dom energooszczędny nie istnieje bez systemów sterowania roletami

Podziel się:

Coraz częściej sprawy ochrony środowiska, w którym żyjemy, dotykają nas bezpośrednio. Pytając, co możemy zrobić sami, aby poprawić sytuację, najczęściej zyskujemy odpowiedź – oszczędzać energię. W tym kierunki poszło wielu projektantów domów, skutkiem czego powstała koncepcja oraz setki doskonałych projektów domów energooszczędnych. Dopełnieniem takich rozwiązań jest dom smart, czyli inteligentnie sterowany i zarządzany. Daje to jeszcze lepsze rozplanowanie zużycia energii, a w konsekwencji tańsze użytkowanie domu.

Elementy smart domu

Na inteligentny dom składa się wiele rozwiązań, które pozwalają sterować jego elementami z dowolnego miejsca na Ziemi. Przede wszystkim systemy instaluje się dla inteligentnego oświetlenia, ogrzewania oraz rolet i bramy wjazdowej. Oprócz tego warto podłączyć do kontrolera czujniki dymu, tlenku węgla oraz alarmowe czujniki ruchu. Jak wygląda taki zestaw oraz jak go użytkować, opisuje artykuł: „Inteligentne sterowanie – poznaj zestaw urządzeń smart domu: Codzienny Poznań”.

Automatyka budynkowa

W domach energooszczędnych dąży się nie tylko do jak najmniejszego zapotrzebowania na prąd, ale i racjonalnego wykorzystania energii. Dlatego system inteligentnego domu smart pozwala na wszechstronne sterowanie urządzeniami w taki sposób, aby komunikowały się między sobą, uzyskując najlepsze parametry pracy bez naszego udziału. Zapewniając nam komfort, służą jednocześnie naszej kieszeni oraz dbają o nasze bezpieczeństwo. Doskonałą ofertę urządzeń tego typu posiada firma Zamel, której produkty dostępne są na stronie https://zamel.com/. Jedną z opcji, która świetnie sprawdzi się w każdym domu energooszczędnym, jest zdalne sterowanie roletami.

Rolety w domu energooszczędnym

Wydaje się, że rolety nie są szczególnym elementem domu energooszczędnego. Mają jednak bardzo duży wpływ na zużycie energii. Zgodnie z zasadami, aby jak najwięcej zaoszczędzić na wydatkach na ogrzewanie, najlepiej posiadać w domu duże, przeszklone powierzchnie od strony południowej. Zimą zapewnią one dostęp światła słonecznego, a co za tym idzie nagrzeją, niejako za darmo, dużą część przestrzeni domu. Jednak aby taki proces mógł zajść, potrzebne są rolety, które umożliwią promieniom słonecznym ogrzanie powierzchni w domu. Jeżeli jednak dzień nagle stanie się pochmurny, posiadając zdalnie sterowane rolety, możemy je pozamykać, by przez duże okna nie uciekało z domu ciepło. Latem z kolei zaciągnięte rolety nie pozwolą na przegrzewanie się domu i konieczność zbyt długiego działania klimatyzacji. Hodowcy kwiatów zaprogramują rolety w ten sposób, by zapewnić roślinom dostęp słońca o określonych porach dnia.

Możliwość sterowania i zdalnego zarządzania urządzeniami w domu znacznie podnosi komfort jego użytkowania. Ponadto, jest to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia domów energooszczędnych. Rolety, które o odpowiedniej porze dnia i roku pozwolą na nasłonecznienie wnętrza lub jego zacienienie, są doskonałym uzupełnieniem inteligentnej instalacji domowej.

artykuł sponsorowany

Zdjęcia (1)


Pozostałe