Dron z Gdyni w rekordowym locie.

  • 27.06.2019, 14:27
  • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
Dron z Gdyni w rekordowym locie. Fot. Pelixar S.A. / mat. prasowe

Podziel się:

Oceń:

GDYNIA W miniony weekend, na poligonie w Ciechanowie zespół uczniów z III Liceum Ogólnoksztłącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni, wspólnie z inżynierami firmy Pelixar z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, dokonał pierwszego w Polsce, udokumentowanego, dronowego pomiaru meteorologiczno-biologicznego na wysokości 20,5 km.

Wynoszący drona balon stratosferyczny wystartował z Ciechanowa o godz. 9.07, wzniósł się na rekordową wysokość 20,5 km, odłączył się od balonu, po czym rozpoczął powrót z tej wysokości do miejsca startu, na którym wylądował o godz.10.25.

To już trzeci udany start drona, który wcześniej osiągnął wysokość 0,75 km i 11,5 km. Planowane są kolejne starty, a docelowym zamierzeniem autorów projektu jest osiągnięcie pułapu 30 km.

Jak podkreśla Sebastain Nowicki – CEO Pelixar S.A.: - To spore wyzwanie. Dla porównania, wszystkie standardowe wersje załogowych myśliwców takich jak F-16, F-35 czy MIG-29, MIG-35 osiągają pułap do 19'000m.Jedynie samoloty przeznaczone do lotów na dużych wysokościach, takie jak U-2, SR-71 i MIG-25, przekraczają pułap 20'000m. Wynika to m.in. z bardzo trudnych warunków aerodynamicznych panujących na wysokości powyżej 20km.

Przeprowadzony lot to część projektu kosmicznego 3-SAT, realizowanego przez uczniów gdyńskiego L.O. wspólnie z partnerami.Głównymi konstruktorami drona byli tegoroczni maturzyści: Jan Struziński, Łukasz Gałecki i Mateusz Mazurkiewicz, wspierani przez innych uczestników projektu pod opieką nauczycielek: Anny Rzepy i Marty Mąkosy. To wyjątkowy przykład współpracy firm z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, ponieważ oprócz zespołu Pelixar, w projekt zaangażował się także JitTeam, który jest sponsorem przedsięwzięcia. Młodzież, oprócz pomocy ze strony parkowych firm, mogła liczyć na wsparcie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Wojska Polskiego oraz ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

Innowacyjne rozwiązanie w postaci wyniesienia balonu badawczego za pomocą drona, rozwiązuje problem braku kontroli nad miejscem lądowania materiału badawczego. W konsekwencji gwarantuje także większą efektywność i lepszą jakość wykonywanych pomiarów.

Podstawowe dane lotu:
- osiągnięta wysokość 20'500m
- początkowa prędkość opadania 360km/h
- odległość pozioma od bazy 33km
- całkowity czas lotu 1h:25m
- pozostałe napięcie w akumulatorach LoPo 3,84V na celę

- temperatura na wysokości 20km wynosiła poniżej -50stp
- ilość sideflip-ów drona to 5:)
- utrzymanie się w strefie TS 02B z dużym marginesem
- warunki lotu były zgodne z prognozą lotniczą

Lot balonem wykonał - Bartosz Moczała - Polskie Towarzystwo Rakietowe i SpaceForest. Lot dronem wykonał - Mariusz Pułas - CTO Pelixar S.A.

Więcej o projekcie: http://3inspace.com/

Film źródło: facebook.com/3-SAT / (https://www.facebook.com/3INSPACE/videos/2310859132574544/)

 

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe