Gniewski Jarmark Rzemiosł i Vivat Vasa

  • 01.08.2019, 13:34
  • UMiG Gniew
Gniewski Jarmark Rzemiosł i Vivat Vasa

Podziel się:

Oceń:

GNIEW Wydarzenie odbędzie się 10 i 11 sierpnia 2019 r. na zrewitalizowanym rynku w Gniewie. Podczas wydarzenia odbywać się będą warsztaty dla dzieci, spotkać będzie można żywe zwierzęta, kupić m.in. tradycyjne jedzenie i rękodzieło. Równolegle na łąkach nadwiślańskich będzie odbywał się festiwal Vivat Vasa! Cała masa atrakcji zarówno dla starszych jak i najmłodszych, a na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Głównym wydarzeniem przedsięwzięcia VIVAT VASA! będzie widowisko historyczno-batalistyczne „BITWA POD GNIEWEM 1626”,które rozegra się w sobotę 10 sierpnia 2019 roku na łąkach nadwiślańskich, u stóp Zamku Gniew.

Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski, Czech, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Francji i USA w liczbie około 400 żołnierzy ,w tym 50 kawalerzystów. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria.

Spodziewać się należy brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii, zaciętych starć piechoty. Dowódcy wraz z żołnierzami wykazać się będą musieli znajomością staropolskiego oraz zachodniego sposobu wojowania, wyjątkowym sprytem i przebiegłością, skutecznością stosowania forteli i maskowania oraz nade wszystko niebywałą odwagą.

O wyjątkowości widowiska stanowi jego przebieg, określony w scenariuszu tylko co do głównych kierunku działania poszczególnych wojsk. Szczegółowe rozwiązania taktyczne leżeć będą w gestii dowódców polskich i szwedzkich.

Wszystkim naszym Widzom i Gościom gwarantujemy bezpłatne uczestnictwo we wszelkich wydarzeniach VIVAT VASA! A.D. 2019 !!!

Ponadto przez dwa dni 10 i 11 sierpnia, w ramach FESTYNU STAROMIEJSKIEGO – VIVAT GNIEW!, rewitalizowane ulice Starego Miasta Gniewu tętnić będzie życiem , obyczajami i wojskowością oraz rzemiosłem historycznym.

VIVAT VASA!!! BITWA POD GNIEWEM 1626

Opalenie, Gniew 9-11 sierpnia A.D. 2019

PIĄTEK, 9 sierpnia Opalenie, ulica Husarska 6

10.00 Ceremonia Otwarcia „PANTEONU POLSKIEJ HUSARII”
10.30 Rozpoczęcie „GNIEWSKIEGO TURNIEJU HUSARSKIEGO – KOMUNIK HUSARSKI” – 15 kilometrowy konny rajd lasami Opaleńskimi, husarza w pełnym oporządzeniu

Gniew, Obozowisko Wojenne na Łąkach Nadwiślańskich

0.00 - 18.00 Zakładanie Obozowiska Wojennego na Łąkach Nadwiślańskich
18.00 Kontynuacja „GNIEWSKIEGO TURNIEJU HUSARSKIEGO – KOŃ Z RZĘDEM – KOŃ POLSKI –JEŹDZIEC POLSKI” – prezentacja na padoku w Obozowisku Wojennym koni z rzędem oraz jazdy maneżowa jeźdźców lekko odzianych

SOBOTA, 10 sierpnia Gniew, Stare Miasto

11.00 Ceremonia Otwarcia „FESTYNU STAROMIEJSKIEGO – VIVAT GNIEW” oraz „GNIEWSKIEGO POKAZU SZTUKI KOWALSKIEJ I PŁATNERSKIEJ PAMIĘCI MARCINA „GASA” MANIKOWSKIEGO”
12.00 - 20.00 „FESTYN STAROMIEJSKI – VIVAT GNIEW” w tym: pokazy kowalskie i płatnerskie, pokazy rzemiosła dawnego, musztry i egzercerunki wojsk autoramentu narodowego i cudzoziemskiego, koncerty zespołów muzycznych, przemarsz wojsk z pochodniami
20:00 Koncert zespołu RODERYK
21.00 Koncert zespołu WHITE GARDEN
22.00 Wieczorny przemarsz ulicami miasta z pochodniami

Gniew, Obozowisko Wojenne na Łąkach Nadwiślańskich

13.00 Kontynuacja „GNIEWSKIEGO TURNIEJU HUSARSKIEGO – HUSARSKA WYPRAWA” – indywidualne gonitwy na padoku w Obozowisku Wojennym husarzy w pełnym uzbrojeniu z kopią, koncerzem, pałaszem i szablą
15.00 „TURNIEJ SZABLI POLSKIEJ”
15.00 - 17.00 Musztry i egzercerunki wojsk autoramentu narodowego i cudzoziemskiego
18.00 Inscenizacja historyczno-batalistyczna „VIVAT VASA! BITWA POD GNIEWEM 1626”
21.30 Przemarsz wojsk z pochodniami ulicami Starego Miasta

NIEDZIELA, 11 sierpnia Gniew, Stare Miasto

12.00 - 16.00 „FESTYN STAROMIEJSKI – VIVAT GNIEW”

Gniew, Obozowisko Wojenne na Łąkach Nadwiślańskich, Zamek

12.00 Finał „GNIEWSKIEGO TURNIEJU HUSARSKIEGO – HUSARSKA WYPRAWA”
13.00 – 16.00 Musztry i egzercerunki wojsk autoramentu narodowego i cudzoziemskiego
16.00 MSZA ŚWIĘTA W KAPLICY ZAMKOWEJ z udziałem chóru gregoriańskiego SCHOLA CANTORUM GYMEVENSIS

UMiG Gniew

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marta
Marta 07.07.2020, 21:06
W tym roku Vivat Vasa też się odbędzie. Zerknijcie na rozpiskę nowego programu imprezy http://vivatvasa.pl/program/

Pozostałe