Uczniowie z woj. pomorskiego na obozie ADAMED SmartUP

  • 10.08.2019, 07:00
  • (n)
Uczniowie z woj. pomorskiego na obozie ADAMED SmartUP fot. kwidzyn1.pl

Podziel się:

Oceń:

POMORZE. Analiza ekspresji białka przy pomocy zjawiska elektroforezy, metody projektowania robotów, zastosowanie efektu Meissnera oraz podstawy patofizjologii ogólnej człowieka. Brzmi jak tajemna akademicka wiedza, zrozumiała tylko dla ekspertów nauk ścisłych i przyrodniczych? Nic bardziej mylnego. To zaledwie ułamek zagadnień, z którymi zmierzyli się uczniowie z województwa pomorskiego podczas piątego obozu naukowego ADAMED SmartUP. Jednym z nich był kwidzynianin Julian Uchacz.

O miejsce na tegorocznym obozie naukowym organizowanym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie starało się kilka tysięcy uczniów w wieku 15-19 lat. Po kilkumiesięcznych zmaganiach i wieloetapowej rekrutacji ostatecznie tę szansę otrzymało 50 najlepszych uczestników, w tym: Filipina Grzywacz (Gdańsk), Wiktor Grzywacz (Gdańsk), Julia Kalinowska (Słupsk), Konrad Łęgowski (Lubiszewo Tczewskie), Alicja Rotter (Żukowo), Marta Szuwarska (Gdańsk), Julian Uchacz (Kwidzyn) oraz Kalina Wiśniewska (Gdańsk). Była to dla nich wyjątkowa szansa na rozwinięcie zainteresowań naukowych w jednej z grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka.

Przede wszystkim praktyka

Co roku, program edukacyjny obozu jest konstruowany tak, by zapewnić uczniom jak najwięcej praktycznej wiedzy. To dwa tygodnie wakacji spędzone głównie na kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wypełnione warsztatami, pracą w laboratoriach, ale także i wycieczkami do innych naukowych instytucji. W trakcie tegorocznych spotkań z doświadczonymi wykładowcami oraz praktykami uczestnicy mieli okazję m.in. oglądać pod mikroskopem kryształy białka, nauczyć się technik szycia chirurgicznego, Przeprowadzić sekcję narządów zwierzęcych czy skonstruować i zaprogramować własnego robota.

-Obóz skończył się za szybko. Bardzo podobały się zajęcia z budowania oraz programowania robotów, a także te z symulatorem lotów. Udział tutaj poszerzył moją wiedzę, zdobyłam wielu nowych znajomych, a także dowiedziałam się o rzeczach, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Miłym wspomnieniem na pewno będzie symulator lotów – mogliśmy spróbować polecieć helikopterem na Politechnice Warszawskiej – wspomina Marta Szuwarska z grupy inżynieryjnej, uczennica XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku.

Zastrzyk pozytywnej energii do działania

Uczennica II LO w Słupsku, Julia Kalinowska z grupy medycznej dodaje:

-Bardzo podobały mi się zajęcia z medycyny, podczas których zaczęliśmy rozumieć to, co mówi nasze ciało i wiązać to z poszczególnymi chorobami. Po tygodniu spędzonym tutaj potrafię zrozumieć co się we mnie dzieje. To jest niesamowite. Zyskałam dużo pewności siebie, szczególnie jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji co do przyszłej kariery. W ciągu ostatniego roku nie nauczyłam tyle, ile podczas tych dwóch tygodni obozu. Dostałam tutaj zastrzyk pozytywnej energii do dalszego działania. Dowiedziałam się, że to, co robię jest naprawdę ważne.

Dużą wartością obozu była również możliwość kontaktu z rówieśnikami i uczestnictwa w zajęciach niezwiązanych bezpośrednio z nauką m.in. w zajęciach integracyjnych, warsztatach kulinarnych czy szkoleniu z wystąpień publicznych.

Zarażają motywacją do nieustannego rozwoju

-Każda edycja programu to kolejni fenomenalni uczniowie, którzy zarażają nas swoją energią i motywacją do nieustannego rozwoju. Są ciekawi świata, mają pasje, lubią podejmować nowe wyzwania. Obecność na obozie ADAMED SmartUP ma przede wszystkim uświadomić im, jak wielki potencjał posiadają. To też dla nich ogromna szansa na zetknięcie się z wiedzą na poziomie akademickim, a fakt przebywania w gronie rówieśników o podobnych zainteresowaniach dodatkowo motywuje ich, by stawiali przede wszystkim na swoje pasje – podkreśla Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Następne spotkanie już we wrześniu

Kolejne spotkanie wszystkich uczestników piątej edycji programu ADAMED SmartUP będzie miało miejsce już we wrześniu br. podczas Gali finałowej. Tego dnia spośród uczestników obozu zostaną wyłonieni laureaci nagrody głównej, którzy następnie skorzystają z programu indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Najlepsi z nich będą mieli też szansę na uzyskanie finansowego stypendium naukowego.

(n)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe