Widowisko muzyczne "Tak zaczynała się wojna"

  • 29.08.2019, 14:29
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Widowisko muzyczne "Tak zaczynała się wojna"

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK Widowisko odbędzie się 1 września 2019 o godzinie 20.00 na scenie przed Muzeum. Wystąpią Bovska, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Grzegorz Hyży, Ralph Kaminski, Dawid Kwiatkowski, Michał Kowalonek, Margaret, Natalia Nykiel, O.S.T.R, Janusz Radek, The Dumplings, Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Orkiestra Tomka Szymusia. Gościem specjalnym wydarzenia będzie zespół Sabaton. Widowisko poprowadzi Antonii Pawlicki.

Okazją do organizacji wydarzenia są obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku Polska doświadczyła niemieckich i sowieckich ataków, odbywających się z pogwałceniem prawa międzynarodowego: bombardowań, brutalnego traktowania jeńców i ludności cywilnej. Z premedytacją niszczono polskie miasta, szacuje się, że w tym czasie zbombardowano 155 miast i 476 wsi. Celem ataków stała się ludność cywilna, miejsca użyteczności publicznej, domy i szpitale.

Tak zaczynała się wojna to widowisko muzyczne, na które składają się kompozycje obrazujące grozę wojny, którymi pragniemy oddać atmosferę tamtych chwil. Pozornie neutralny tytuł koncertu kryje w sobie to wszystko, co zdarzyło się we wrześniu 1939 roku: walkę o przetrwanie, lęk i rozpacz, bezsilny gniew ludzi, którym odebrano prawo do normalnego życia, ale równocześnie heroizm Polaków i bestialstwo okupantów, którzy dążyli do eksterminacji polskiej ludności.

Koncert będzie się składał z kilkunastu części, w których przedstawionych zostanie dwanaście miast-symboli i ich tragiczne historie z września 1939 roku: Gdańsk, Wieluń, Janów Lubelski, Częstochowa, Sulejów, Frampol, Dąbrowa koło Ciepielowa, Zambrów, Warszawa, Zakroczym, Piaśnica i Grodno.

Na potrzeby koncertu powstaną nie tylko oryginalne aranżacje znanych utworów, ale również całkowicie nowe piosenki stworzone na bazie wierszy polskich poetów. Przetworzone przez wrażliwość artystów, reprezentujących różne nurty muzyczne – wybrzmią wstrząsające wojenne historie.

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mecenasem Muzeum II Wojny Światowej jest Grupa Energa, Patronat medialny: Telewizja Polska i Polskie Radio

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe