Nadchodzi filmowe święto

  • 10.09.2019, 10:01
  • UM Gdynia
Nadchodzi filmowe święto

Podziel się:

Oceń:

GDYNIA 19 filmów w Konkursie Głównym, Konkurs Filmów Krótkometrażowych, filmy z Gdyni, pozakonkursowa sekcja Panoramy Kina Polskiego czy skarby kina przedwojennego – to jedynie część z niezwykle bogatego programu filmowego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Impreza to ponadto szereg wydarzeń towarzyszących, wśród których warsztaty, wystawy, koncerty, spotkania i debaty. Jak co roku w Gdyni czeka nas prawdziwe święto z kinem na najwyższym poziomie. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników X muzy.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych na stałe wpisał się w kulturalny kalendarz Gdyni. Wydarzenie co roku przyciąga gwiazdy srebrnego ekranu, wybitnych twórców filmowych i najlepsze dzieła polskiej kinematografii. Dla miłośników kina, którzy każdego roku szczelnie wypełniają gdyńskie sale kinowe, to prawdziwe filmowe święto.
 
- To jeden z okrętów flagowych gdyńskiej kultury. To wspaniałe spotkanie i święto polskiego kina. W czasie Festiwalu panuje wyjątkowa atmosfera - spotykamy gwiazdy nie tylko na czerwonym dywanie, ale tak naprawdę we wszystkich miejscach naszego miasta – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni - Warto podkreślić, że festiwal rozszerza swoją formułę w wymiarze przestrzeni miasta. To już nie tylko Teatr Muzyczny i Gdyńskie Centrum Filmowe, ale także kino Helios, Muzeum Marynarki Wojennej, Konsulat Kultury, a nawet piękna przestrzeń auli nowej szkoły na Wiczlinie, gdzie również odbywać będą się pokazy festiwalowe.

Najważniejszym elementem programu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni są oczywiście pokazy w ramach Konkursu Głównego. W tym roku rywalizować będzie ze sobą dziewiętnaście produkcji, spośród których trzynaście będzie miało polską premierę właśnie podczas Festiwalu. O tym, kto otrzyma Złote Lwy oraz pozostałe nagrody w konkursie zadecyduje dziewięcioosobowe jury pod przewodnictwem Macieja Wojtyszki.
 
Poza konkursem głównym niezwykle ciekawie zapowiadają się rywalizacja w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, a także pokazy w ramach sekcji pozakonkursowych.
 
- Warto zwrócić szczególną uwagę na Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w których okazujemy się potęgą. W tym roku zgłoszono 115 takich filmów i absolutna większość z nich to nie były filmy amatorskie – jak to bywało w poprzednich latach – ale profesjonalnie zrealizowane produkcje – mówi Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu – W Panoramie Polskiego Kina obejrzymy w tym roku 11 filmów. Oprócz tego, w sekcjach dodatkowych mnóstwo ciekawostek, m.in. „Halka”, film niemy, który współcześnie został udźwiękowiony i umuzyczniony.
 
Z roku na rok Festiwal coraz mocniej wchodzi w miejską przestrzeń Gdyni. Na mapie imprezy – oprócz doskonale znanych publiczności miejsc takich jak Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej czy Gdyńskie Centrum Filmowe – zagoszczą w tym roku także kino Helios w Centrum Handlowym Riviera, które pełnić będzie rolę głównego kina festiwalu, a także Konsulat Kultury, Muzeum Miasta Gdyni, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny czy Muszla koncertowa na Placu Grunwaldzkim. Na czas Festiwalu, pomiędzy kinem Helios a Placem Grunwaldzkim, gdzie znajduje się Gdyńskie Centrum Filmowe i Teatr Muzyczny, uruchomiona zostanie bezpłatna festiwalowa linia autobusowa.
 
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jednak coś więcej niż „tylko” pokazy najlepszych rodzimych obrazów. To także spotkania, debaty, warsztaty, wystawy, wydarzenia promujące książki, a także muzyka. Zaproszony do współpracy przy festiwalu muzyk Łukasz L.U.C. Rostkowski przygotował na tegoroczną edycję niezwykłe spotkanie z muzyką Krzysztofa Komedy. Pół wieku po śmierci kompozytora jego utwory zabrzmią w trzech różnych odsłonach. Pierwszą z nich jest symultaniczny koncert akustyczny, podczas którego autorskie interpretacje kompozycji Komedy przedstawią zaproszone orkiestry.
 
- To odkształcanie muzyki Komedy w celu udostępniania jej i pokazywania ludziom, którzy niekoniecznie są w stanie załapać się na ambitny jazz, czy jego oryginalne kompozycje – tłumaczy Łukasz L.U.C. Rostkowski, muzyk odpowiedzialny za festiwalowe koncerty.
 
Komeda pojawi się również na Czerwonych Schodach przy Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie przy akompaniamencie Rebel Babel Ensemble zaśpiewają Anna Dereszowska i Magda Kumorek.
 
Finał muzycznej podróży z kompozycjami Krzysztofa Komedy będzie miał miejsce w odrestaurowanej Muszli na Placu Grunwaldzkim, gdzie wszyscy wyżej wymienieni muzycy połączą swe siły w ramach KOMEDA BIG BANG.
 
44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 16 – 21 września. Szczegółowy program oraz niezbędne informacje na temat biletów, pokazów i wydarzeń towarzyszących znaleźć można na stronie www.festiwalgdynia.pl.

UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe