Nowa dyrektor gdyńskiego Biura Planowania Przestrzennego

  • 18.09.2019, 14:33
  • UM Gdynia
Nowa dyrektor gdyńskiego Biura Planowania Przestrzennego fot. Paweł Kukla / Zespół Prasowy UM Gdynia

Podziel się:

Oceń:

GDYNIA Od 16 września Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni ma nowego dyrektora. Stanowisko objęła architekt i urbanistka Iwona Markešić. W tej roli zastąpiła wcześniejszego dyrektora Marka Karzyńskiego.

Iwona Markešić sprawuje nową funkcję od poniedziałku, 16 września. Dziś spotkała się z prezydentem Wojciechem Szczurkiem, który przywitał ją w zespole i złożył gratulacje. Podziękował też Paulinie Szewczyk, która pełniła obowiązki dyrektora biura przez ostatnie miesiące.

Nowa dyrektor Biura Planowania Przestrzennego przyznaje, że praca dla Gdyni  to dla niej ważne zobowiązanie.

– Bardzo dziękuję panu prezydentowi i władzom Gdyni za zaufanie, którym mnie obdarzyli. Gdynia jest mi bardzo bliska i cieszę się, że będę miała wpływ na jej rozwój przestrzenny. To wyjątkowe miasto, w którym nowoczesność przeplata się z historią. Moim celem będzie dążenie do kształtowania przestrzeni Gdyni, jako miasta kompaktowego, atrakcyjnego, wygodnego do życia i przyjaznego mieszkańcom. To, co czyni to miejsce wyjątkowym, to przede wszystkim dobrze zadbana i dobrze zaplanowana spójna przestrzeń publiczna, ciekawa architektura nowych inwestycji, wielofunkcyjność przestrzeni oraz zintegrowany system powiązań transportem publicznym. Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, którym mam przyjemność kierować, to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, gotowych do podejmowania nowych wyzwań planistycznych – mówi Iwona Markešić.

Iwona Markešić to architekt i urbanista, absolwentka VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Studiów Podyplomowych w zakresie urbanistyki i gospodarki przestrzennej.

Praktyczne doświadczenie zdobywała już podczas studiów w biurach urbanistycznych oraz w Instytucie Planowania Przestrzennego i Ekologii na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Początki kariery zawodowej związała z Gdynią, gdzie pracowała w Wydziale Urbanistyki Urzędu Miasta. Następnie przez kilka lat zajmowała się planowaniem przestrzennym w skali województwa. Pracowała jako główny specjalista w Departamencie Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, gdzie m.in. opracowywała plan zagospodarowania przestrzennego województwa i obszaru metropolitalnego. W 2008 roku uzyskała uprawnienia urbanistyczne oraz została członkiem Północnej Okręgowej Izby Urbanistów.

Od 2008 do 2018 roku pracowała na stanowisku kierownika I Zespołu Urbanistycznego w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, do którego teraz powraca. Do jej głównych zadań należał nadzór i prowadzenie prac projektowych przy sporządzaniu planów miejscowych oraz koordynacja działań z zakresu gospodarki przestrzennej.
Przez ostatni rok zdobywała doświadczenie zawodowe jako dyrektor projektu w firmie deweloperskiej realizującej inwestycje mieszkaniowo-usługowe. Zarządzała tam realizowanymi przez firmę projektami inwestycyjnymi.

UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe