Felieton: „Z troską o nasze sprawy”. O sytuacji w polskiej służbie zdrowia.

  • 27.12.2019, 12:27
  • Zbigniew Bulczak, emerytowany lekarz
Felieton: „Z troską o nasze sprawy”. O sytuacji w polskiej służbie zdrowia.…

Podziel się:

Oceń:

Nietrudno postawić diagnozę stanu opieki zdrowotnej w Polsce. Każdy z nas z łatwością może wyliczyć kolejne jej mankamenty, prócz tych, które wykazała Pani Małgorzata Solecka.

Nie można jednak abstrahować od przyczyny tego stanu i od czasu w jakim się to zaczęło. Nie jesteśmy dziećmi i wiemy, że za wieloletnie zaniedbania nie powinno się obwiniać tylko obecne władze. Może się mylę, ale odnoszę wrażenie, że większość lekarzy przyłączyła się do chóry Anty-PiS. Trzeba sobie zdać sprawę z zaniedbań w innych dziedzinach życia społecznego, które też wymagały pilnej interwencji.

Z całą pewnością finansowanie potrzeb służby zdrowia jest stanowczo za niskie. Ale nie chodzi wyłącznie o finanse.

Do załamania poziomu opieki zdrowotnej wpływ miał olbrzymi odpływ lekarzy i pielęgniarek za granicę. I tu rodzi się pytanie - czy to jest wina tylko obecnych władz? Trzeba na to sobie uczciwie odpowiedzieć.

Wyjście z tego kryzysu wymaga pieniędzy, ale przede wszystkim czasu, którego nie przeskoczymy. Wykształcenie brakujących kadr wymaga kilku do kilkunastu lat, a może i więcej. Na razie więc musimy energicznie naciskać parlament i rząd, by przyspieszyć obecne finansowanie.

Zrozumiała jest troska wielu kolegów o stan opieki zdrowotnej w Polsce, ale i o stan zdrowia przepracowanych lekarzy i pielęgniarek.

Trzeba jednak sobie uświadomić, że taka sytuacja niektórym kolegom bardzo odpowiada. Pacjenci bowiem nie mający szans uzyskania porady w normalnym trybie, trafić muszą do prywatnych gabinetów. Dobrze, że chociaż taką szansę mają.

Zbigniew Bulczak, emerytowany lekarz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe