Wyjątkowy koncert w Filharmonii Bałtyckiej

  • 10.12.2019, 15:49
Wyjątkowy koncert  w Filharmonii Bałtyckiej

Podziel się:

Oceń:

Piątek 13 grudnia będzie z pewnością bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich melomanów, którzy wybiorą się wtedy na koncert do Filharmonii nad Motławą.

W pierwszej części koncertu 4 muzyków grających na rogach, Gabriel Czopka, Michał Szczerba, Łukasz Łacny, Piotr Kowalski wystąpi w utworze Kerry’ego Turnera – Introduction and main event na cztery rogi i orkiestrę. K. Turner, sam waltornista, jest kompozytorem stroniącym od awangardowych eksperymentów. Jego kompozycja wykorzystuje różne efekty brzmienia instrumentów dętych blaszanych. W środkowej części utworu 2 rogi są ustawione po bokach estrady co stwarza ciekawe przestrzenne możliwości ukazania dialogu między parami instrumentów.

W drugiej części wydarzenia wysłuchamy słynnej III Symfonii Es-dur Eroiki L. van Beethovena. III Symfonia miała przełomowe znaczenie dla rozwoju symfoniki w XIX wieku. Wyróżniała się zarówno rozmiarami (trwa ona około dwa razy dłużej niż typowe klasyczne symfonie Haydna lub Mozarta) jak i poważnym charakterem. Nie każdy wie, że kompozycja ta powstawała nietypowo – bo od końca. Beethoven najpierw stworzył temat fraz finałowych, który pochodzi z wcześniej napisanej muzyki baletowej – Twory Prometeusza. Początek koncertu o godz. 19.00. Bilety w cenie 15-55 zł.


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe