Brzydko pachnący problem z eko – szambem. Mieszkańcy żądają rozwiązania problemu ściekowego...

  • 12.12.2019, 20:31
  • red.
Brzydko pachnący problem z eko – szambem. Mieszkańcy żądają rozwiązania problemu ściekowego...

Podziel się:

Oceń:

GM. TCZEW. Pozornie wszystko wydaje się w porządku. Piękny poniemiecki zabytkowy pałac w Łukocinie. Widać dobrze, że niedawno odnowiono wspaniały zabytek. Do tego zadbane mieszkania i oczyszczalnia z nowoczesnymi instalacjami. Niestety ten ostatni element nie jest dokładnie taki jak się prezentuje na zewnątrz. Ekologiczne szambo zdążyło dać się we znaki 30 osobom (9 rodzin) mieszkającym w pałacu, a raczej obecnie zabytkowej kamienicy. Smród i ciągłe problemy z kanalizą – ot codzienność tutejszych rodzin.

Zbliżają się święta i rodziny chciałyby je spędzić nie martwiąc się o podstawy. Wolałyby z pewnością aby z mieszkań czuć było zapach świątecznego piernika i upieczonego karpia niż smród przydomowego szamba, a niestety tak jest obecnie przykra rzeczywistość.

 

Interwencje nie poskutkowały...

Gdy z mieszkańcami się spotkaliśmy panowała smutna atmosfera. Widać, że wszyscy są już zmęczeni przeciągającą się sytuacją.

- Próbowaliśmy interweniować w gminie, ale nic to nie dało. Coś tam próbowali robić, ale nic to nie dało – mówi Emilia Jaskulska, która mieszka w pałacu z rodziną. - Śmierdzi nie tylko z toalet, ale i od naszych ubrań. Wstydzimy się jechać na zakupy do Tczewa przesiąknięci tym smrodem! Kiedy urzędnicy w końcu coś z tym zrobią?

 

Fakt uciążliwego zapachu potwierdzili nam inni mieszkańcy m.in. Katarzyna Cieslińska i Roman Pruszak. Ale na problem wskazywali także inni lokatorzy, którzy przyszli na nasze spotkanie w jednym z mieszkań kamienicy.

 

Jak to się zaczęło?

Przed laty mieszkańcy kamienicy dysponowali standardowym szambem. Nie było z nim większych problemów. Wszystko funkcjonowało w miarę dobrze. W 2017 r., jak mówili nam lokatorzy oddano do użytku, nową tzw. ekologiczną przydomową oczyszczalnię. Odkąd funkcjonowała usterki zdarzały się często. Ostatnia poważna awaria miała miejsce ok. 2 miesiące temu.

 

Gmina Wiejska Tczew już podjęła pewne kroki, by zaradzić tej sytuacji w tej sprawie kontaktowano się m.in. z firmą – wykonawcą opisywanej inwestycji. Więcej w najnowszym nr Gazety Tczewskiej.

 

(…)

Tekst i fot.

Wawrzyniec Mocny

 

_red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe