Nawet 30 tys. zł kary za niestosowanie się do kwarantanny. Policja wspiera w jej utrzymaniu

  • 23.03.2020, 10:25 (aktualizacja 23.03.2020, 10:33)
  • Wawrzyniec Mocny
Nawet 30 tys. zł kary za niestosowanie się do kwarantanny. Policja wspiera… KWP w Gdańsku

Podziel się:

Oceń:

Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. „20 marca premier ateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu surowszych kar nizdo tej pory za nieprzestrzeganie kwarantanny.

Do tej pory kara wynosiła 5 tys. zł. Obecnie podniesiono ją do 30 tys. zł.

Dodajmy, że według danych opublikowanych przez resort zdrowia w piątek 20 marca po godzinie 18, objętych kwarantanną było w naszym kraju 47 115 osób. W powiecie tczewskim jest to 229 osób.” - przyp red.

 

Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom, jak i osobom objętym kwarantanną.

 

Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypominamy, że złamanie kwarantanny podlega karze.

 

Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, nie będą wchodzić do domu czy mieszkań. Zawsze będą to umundurowani policjanci, którzy wcześniej w miarę możliwości w pierwszej kolejności będą kontaktowali się telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu — by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać, czy potrzebują pomocy lub wsparcia.

 

Rozwiewając wątpliwości co do wyposażenia funkcjonariuszy w specjalne stroje ochronne, przypominamy, że wyposażeni są w nie funkcjonariusze czy ratownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, czy badanymi. W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną policjanci będą postępować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych. Z kolei w przypadku kontroli autobusów itp. w specjalne uniformy wyposażeni są Ci funkcjonariusze, którzy wchodzą do autobusów i mają bezpośredni kontakt z przewożonymi osobami.

 

Apelujemy o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

 

Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800 190 590.

 

POLICJA INAFORMUJE:

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną związaną z potencjalnym niebezpieczeństwem

zakażenia koronawirusem, wszelkie informacje dostępne są na stronie GIS

 

opr. (tomm)/KWP w Gdańsku

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe