Sprzęt do fizykoterapii - prawdziwy TOP 10

  • 12.05.2020, 17:08
  • Źródło: AWFiS Gdańsk
Sprzęt do fizykoterapii - prawdziwy TOP 10

Podziel się:

Żadna pomorska uczelnia wyższa nie posiada tak kompleksowego i nowoczesnego sprzętu do kształcenia fizjoterapeutów jakim dysponuje Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

– Kiedy 12 lat temu poproszono mnie o utworzenie kierunku fizjoterapii na AWFiS, nie sądziłam, że w tak krótkim czasie uda się stworzyć tak dobre warunki do kształcenia studentów. Wtedy żadna trójmiejska uczelnia wyższa, poza Akademią Medyczną, nie miała takiego kierunku w swojej edukacyjnej ofercie. Na początku byłam sama, dopiero od drugiego roku zaczęliśmy tworzyć kadrę, która 4 lata temu liczyła już około 80 osób. Dobitnie pokazuje to skalę rozwoju tego kierunku na naszej uczelni – przypomina dr Jolanta Zajt, prodziekan ds. kierunku fizjoterapii.

W chwili obecnej, uczelnia dysponuje znakomitym zapleczem naukowym i dydaktycznym. Ostatnio wzbogaciła się w unikalną aparaturę fizykoterapeutyczną. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że pozyskany sprzęt to polski Top 10 –ekstraklasa. Podobny posiadają jedynie nieliczne szpitale, być może pewne ośrodki rehabilitacyjne. Na dość sporej liście nowego sprzętu i urządzeń medycznych znajduje się chociażby aparatura do terapii falami uderzeniowymi, terapii radiofalowej, ale też lasery wysokoenergetyczne i wiele innych specjalistycznych urządzeń. W tej chwili najbardziej zaawansowanym technologicznie osiągnięciem inżynierii biomedycznej w zakresie pola magnetycznego jest Super Indukcyjna Stymulacja. To innowacyjna technologia, która wykorzystuje pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności i niskiej częstotliwości, które nie tylko korzystnie wpływa na zmniejszenie bólu w stanach ostrych i przewlekłych, ale też przyspiesza gojenie urazów i złamań. Studenci mogą też poznać działanie m.in. Głębokiej Stymulacji Kawitacyjnej. Jej działanie wykorzystuje się w schorzeniach ścięgien i mięśni, krwiakach, bliznach oraz przewlekłych i ostrych stanach zapalanych a także w zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego.

–Pracuję na tej uczelni, podobnie jak pani dziekan, prawie od samego początku utworzenia kierunku fizjoterapii. Wiem też w jakich warunkach pracują nasi koledzy na innych pomorskich uczelniach i nieskromnie mogę przyznać, że posiadamy najnowocześniejszą gamę sprzętu. Z nowego sprzętu zakupionego przez władze uczelni, korzystamy tak naprawdę od kilku miesięcy. Odpowiednie warunki do pracy stworzono nam w budynku nowoczesnej Hali Leszka Blanika. Nie zapomnijmy także o naszym zapleczu badawczym, które również daje nam spore możliwości i doskonałe pole do działania. Na nasze prace naukowe, prowadzenie badań, możemy pozyskiwać granty – podkreśla dr Andrzej Permoda, adiunkt w Katedrze Zdrowia i Nauk Przyrodniczych AWFiS Gdańsk, kierownik Zakładu Fizykoterapii i Odnowy Biologicznej.

O tym, jak prężny jest zakład fizjoterapii, niech świadczy też fakt, że w ubiegłym roku zorganizowano tu pierwszą na Wybrzeżu międzynarodową konferencję naukową „Fizjoterapia w nauce, profilaktyce i terapii”. Konferencja odbyła się 7-9.czerwca. Takiego wyzwania nie podjęła jeszcze żadna z pomorskich uczelni.

Jest to niebywale ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Przygotowania trwały pół roku, ale dzięki zaangażowaniu pracowników zakładu pod patronatem prof. Stanisława Mazurkiewicza i przewodnictwem dr Jolanty Zajt, zespół w składzie: dr Anny Łysak, mgr Mireli Kozakiewicz, mgr Agaty Wasilewskiej, dr Mariana Karafy, dr Andrzeja Permody, mgr Jakuba Wasilewskiego, dokonano tego niezwykle wymagającego przedsięwzięcia w tak krótkim czasie.

- Nieocenioną pomoc i wsparcie uzyskaliśmy także od byłego rektora prof. Waldemara Moski. Na nasze zaproszenie odpowiedziało wielu specjalistów z Polski i zagranicy. Niewątpliwie wielkie podziękowania należą się wszystkim wykładowcom i naszym sponsorom bez wsparcia których, niemożliwa jest w obecnych czasach promocja nowoczesnej wiedzy. Jest to jednak zbyt duże wyzwanie, by takie konferencje organizować co roku. Dlatego następną przygotujemy w 2021 roku. Mam nadzieję, że będzie to wydarzenie cykliczne – dodaje dr Jolanta Zajt.

(K.R.)

 

 

Źródło: AWFiS Gdańsk

Pozostałe