Dziś obchodzimy 76. rocznicę zdobycia Monte Cassino

  • 18.05.2020, 15:00
  • redakcja
Dziś obchodzimy 76. rocznicę zdobycia Monte Cassino UM w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

76 lat temu, 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się na nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Tczewianie co roku upamiętniają to wydarzenie, spotykając się pod pomnikiem bohaterów II wojny światowej, by uczcić pamięć o żołnierzach, którzy polegli w zaciekłych walkach o Monte Cassino. W dobie pandemii jednak uroczyste obchody nie mogły się odbyć. W imieniu samorządu Tczewa i mieszkańców naszego miasta wiązankę kwiatów pod obeliskiem w Parku im. Kopernika złożył zastępca prezydenta miasta Adam Urban.

Żołnierze gen. Andersa przeszli gehennę syberyjskiej zsyłki, pustynną tułaczkę, by na ziemi włoskiej stoczyć wielką batalię o Monte Cassino. Ci, którzy przeżyli w większości nie wrócili do swoich domów. Ich domy stały się częścią Związku Radzieckiego. A w powojennej Polsce Ludowej nie było już dla nich miejsca. Dopiero po 1989 r. możemy oddawać im cześć, doceniając ich bohaterstwo i poświęcenie.

 

Opr. (tomm)/UM w Tczewie

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe