Premier Morawiecki w Gdańsku o programie prezydenta Dudy, tarczach i wielkich inwestycjach dla Pomorza

  • 21.06.2020, 12:48
  • Paulina Stolz
Premier Morawiecki w Gdańsku o programie prezydenta Dudy, tarczach i wielkich…

Podziel się:

Oceń:

W niedzielne przedpołudnie premier rządu Mateusz Morawiecki spotkał się w siedzibie „Solidarności” w Gdańsku z pomorskimi przedsiębiorcami, którzy otrzymali rządowe wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej i finansowej. Wcześniej M.Morawiecki złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Poniżej zamieszczamy fragmenty wypowiedzi premiera.

Premier Mateusz Morawiecki: Bardzo cieszę się, że mogłem tutaj w Gdańsku spotkać się z Państwem. Zastanówmy się przez chwilę, jakie informacje obiegły świat w ostatnich dniach, tygodniach. W kwietniu PKB Wielkiej Brytanii  spadło o 20%, w USA gigantyczne bezrobocie, jakiego nie było nigdy od czasu, kiedy rejestruje się tam dane (ponad 40 mln. osób bez pracy). We Francji przewidywany spadek PKB w tym roku jest zdecydowanie największy od drugiej wojny światowej. W Hiszpanii co czwarte gospodarstwo domowe nie może sobie poradzić z zapłatą za rachunki. Szaleje bezrobocie w Europie Zachodniej, ogromne przyrosty bezrobocia w bardzo wielu krajach, bardzo poważne problemy z wychodzeniem z kryzysu na tym etapie. Rekordowe liczby zachorowań - 150 000,  jeśli dobrze pamiętam - jednego dnia. W ostatnich dniach zarejestrowano 9 mln. osób chorych na koronawirusa na świecie. Dlaczego wymieniam te informacje, które brzmią tak niezbyt przyjemnie dla naszego ucha? Dlatego, żeby zapytać się, czy to dobry czas na eksperymenty?

Nie zmienia się kapitana podczas sztormu

    Czy to dobry czas dla Polaków na eksperymentowanie, żeby w czasie kiedy doświadczamy największego sztormu gospodarczego od co najmniej 30 lat, żeby w tym czasie zmieniać kapitana? Żeby nasz kapitan - Pan Prezydent Andrzej Duda, który skonstruował plan wychodzenia z kryzysu poprzez inwestycje w każdej 2477gmin, w każdym powiecie i mieście, czego dajemy wyraz nie tylko poprzez tarczę finansową i tarczę antykryzysową, ale także poprzez tarczę inwestycyjną. Czy to jest dobry czas, w momencie zawirowań, żeby zmieniać kapitana okrętu na rozszalałym morzu? I to w momencie, kiedy wyraźnie to widać, ze dobrze radzimy sobie (zdaniem Komisji Europejskiej) z wychodzeniem z kryzysu. Z wychodzeniem w momencie, kiedy inne kraje wyraźnie pogrążają się w recesji. To czas kiedy współpraca  pomiędzy sejmem, rządem, Prezydentem, samorządami jest kluczowa. Dlatego błyskawicznie zaproponowaliśmy rozwiązania, ktore mają na celu ratować polską gospodarkę, ratować polskie miejsca pracy i tego typu programy przez wielu analityków zostały określone, jako największy pakiet finansowy w Europie. Posługuję się tutaj danymi, którymi kto chce może sprawdzić. Tarcze, które dotychczas już zaproponowaliśmy polskim przedsiębiorcom na ratowanie miejsc pracy są bardzo dobrym instrumentem i musimy je rozwijać oraz rozszerzać zakres. To robimy dzisiaj, tutaj dla Gdańska, Sopotu, Gdyni, Wejherowa, Słupska, Tczewa, Malborka, Starogardu Gd. Dla wszystkich miejscowości i miast Pomorza. Posiadamy też tarczę inwestycyjną. To dodatkowy zastrzyk finansowy - po to, żeby nie przerywać inwestycji, aby toczyły się one dalej. To jest część wielkiego planu Dudy, planu Prezydenta Andrzeja Dudy.

Tarcze uratowały naszą gospodarkę i miejsca pracy
    
    Tarcza finansowa to instrument, który dzisiaj ratuje gospodarkę, gdyby go nie było mielibyśmy szalejące bezrobocie. W czasach PO i kiedy ich kandydat przystępował do rządu Tuska, bezrobocie przekraczało 2 mln. osób w latach 2013-2014, okresie dobrej koniunktury gospodarczej. Porównajcie to do dzisiejszych czasów, kiedy ekonomiści, analitycy, komentatorzy mówią o największym kryzysie od 100 lat. Nie było w podręcznikach z ekonomii takiego założenia, aby w jednym czasie mogą spaść na cały świat jednocześnie trzy kataklizmy - szok podażowy, szok popytowy i szok płynnościowy. I żeby ten szok płynnościowy zrekompensować i szok podażowy również, zaproponowaliśmy tarczę finansową i tarczę antykryzysową, z której skorzystali szczodrze przedsiębiorcy z Trójmiasta i Pomorza. W samym tylko Trójmieście i okolicach kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców skorzystało z tarcz. I jeszcze jedno porównanie, które też coś pokazuje. Łączny budżet Gdańska, Gdyni, Sopotu, to około 6,5-7 mld złotych. Tymczasem z samej tarczy finansowej wpłynęło już teraz na Pomorze (do woj. pomorskiego) ponad 6 mld. złotych na ratowanie miejsc pracy. Wyobraźmy sobie, że te kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorstw bankrutuje lub ma poważne kłopoty, co działo by się wtedy z pracownikami? Co robiłyby związki zawodowe, gdyby doszło sto kilkadziesiąt tysięcy dodatkowych bezrobotnych? Dla nas pieniądze w budżecie i pieniądze, które można pozyskać na rynku były po to, żeby chronić największą wartość, jaką są pracownicy mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw i aby tym wszystkim ludziom dać szanse na lepsze życie, które już widzimy na horyzoncie.

Plan rozwoju Polski Prezydenta Dudy

    Razem z Panem Prezydentem Dudą pracujemy nad planami rozwojowymi: planami gospodarczymi, inwestycyjnymi w każdej gminie i każdym powiecie. To jest właśnie najlepsza droga na wyście z kryzysu. To właśnie w takich sytuacjach powstały m.in. Plan Marshalla, New Deal  prezydenta Roosevelta, plan Kennedy-ego czy po ostatnim kryzysie plan Junckera. To dlatego twardo negocjujemy w ramach nowego budżetu UE i Europejskiego Funduszu Odbudowy o środki dla Polski w łącznej kwocie ponad 700 mld. złotych.

    Nie potrzebujemy eksperymentowania. Potrzebujemy twardej polityki gospodarczej. A czy byłaby taką polityką - polityka gospodarcza w czasach Rostowskiego i jego powiedzenia „piniędzy ni ma i nie będzie”? Czy była to dobra polityka, żeby chować do skarpety, zabierać Polakom z OFE ich zgromadzone środki ... mimo, że wcześniej nie było to sygnalizowane wcześniej, podobnie jak z wiekiem emerytalnym. W drugiej kadencji Donalda Tuska zostało to zabrane. Dlaczego? Warto się zapytać! Otóż dlatego, że było to absolutne lekceważenie zasad finansowych, podatków, szczelności systemu podatkowego. O tym wszystko wie Pan Minister Marcin Horała (przewodniczący komisji VATowskiej), który jest tutaj z nami.

    Warto podkreślić, że dlatego użyliśmy wszelkich sił i środków, żeby ratować miejsca pracy. Popatrzmy też na sytuację woj. pomorskiego, Gdańska, Gdyni, Sopotu, innych miast. Na programy społeczne jak 500+, 300+ wpłynęły tutaj znaczne środki np. w samym Gdańsku do gdańskich rodzin wpływa rocznie ok. 500 mln. złotych z budżetu Państwa Polskiego, po to, żeby Ci którym nie starczało od pierwszego do pierwszego nie musieli kupować na kredyt.
To dla przedsiębiorców też jest ważne, bo z kolei tworzy popyt.

    Musimy zrekompensować braki popytowe i po to przekazujemy środki na politykę społeczną i na inwestycje. Warto w tym miejscu powiedzieć, że zwiększyliśmy jako Rada Ministrów poziom finansowania Krajowego Programu Budowy Dróg o 22 miliardów złotych i prawie połowa z tej kwoty, to środki na budowę dwóch wielkich inwestycji na Pomorzu - obwodnicy Trójmiasta i drogi S6. Znakomite połączenie dla portów w Gdańsku i Gdyni. Na południe, to połączenie z S7. S6 to połączenie z  autostradą A1. To są rozwiązania komunikacyjne, które podnoszą atrakcyjność inwestycyjną całego województwa pomorskiego. Nie tylko Trójmiasta, ale również zachodniej części województwa, które nie mogło się cieszyć drogami ekspresowymi, ani atrakcyjnymi inwestycjami przyciągającymi przedsiębiorców zagranicznych i polskich inwestorów.

Polska - numer jeden na świecie w przyciąganiu inwestycji zagranicznych

    Jak mówię o inwestorach zagranicznych, to podam jeszcze jeden raport. W dobie kiedy o inwestycje zagraniczne , czy krajowe zabiega cały świat (od tego zależy możliwość wyjścia z kryzysu gospodarczego), Polska w raporcie renomowanych instytucji jest na pozycji numer jeden na świecie w pierwszych miesiącach tego roku (chodzi o przyciąganie inwestycji zagranicznych. I to jest skuteczność Prezydenta Dudy i rządu Prawa i Sprawiedliwości. I o tym będzie rozmawiał prezydent Duda z prezydentem Trumpem (na 11 spotkaniu w ciągu prezydentury obu panów prezydentów). To świadczy o wzajemnym zaufaniu . Znam plany Pana Prezydenta jak przyciągnąć kolejne wysoko zaawansowane technicznie i technologicznie inwestycje do Polski. To bardzo ważne, aby absolwenci trójmiejskich, słupskich uczelni mogli tu zostać i pracować. To jest nasze największe marzenie, żeby młodzi ludzie z naszego województwa nie wyjeżdżali za pracą. Skończyć z tym drenażem mózgów, a matki , babcie nie opłakiwały swoich synów, córek i wnuków.

Program dla rozwoju Pomorza

    W samym woj. pomorskim dodatkowe inwestycje budowy dróg lokalnych wyniosą 5-7 krotnie więcej niż w czasach PO. Dlaczego tutaj na Pomorzu 6-7-krotnie mniej inwestowano  w drogi lokalne w mniejszych miejscowościach, powiatach? Ponieważ  system podatkowy był nieszczelny, a rozwój gospodarczy skoncentrowany tylko w wielkich ośrodkach. Obecny rząd pokazał, że budowa dróg lokalnych stanowi istotne uzupełnienie połączeń komunikacyjnych z największymi arteriami i warunek rozwoju gospodarczego. Wszystkie inwestycje: te mniejsze i większe jak obwodnica Trójmiasta, S6 są po to, żeby województwo pomorskie było znakomicie rozwinięte. Kolejny miliard złotych inwestycji idzie w rozwój portu DCP. W port, który najszybciej rozwija się na Bałtyku. To kolejne świadectwo dbałości o rozwój gospodarki wysokiej jakości i korzyści z handlu towarami, z których mamay większe wpływy podatkowe. Dzięki temu możemy finansować szpitale, szkoły, drogi lokalne z rządowego programu oraz różnego rodzaju inwestycje. I to jest nasz plan całościowy. Najpierw uratować gospodarkę i miejsca pracy, a później kontynuować naszą politykę społeczną po to, żeby ci, którzy są najsłabsi nie ucierpieli w czasach kryzysu. Trzecim wielkim komponentem będzie budowa wielkich inwestycji przyszłości.

    Już teraz pokazujemy, że ten wielki zastrzyk finansowy wpływa do woj. pomorskiego, jego gmin i powiatów. Dla nas Tarcza, to nie jest sięganie do kont emerytów, tylko ratowanie przedsiębiorców i pracowników. Można porównać, jaki jest przyrost bezrobotnych w Hiszpanii, Francji czy też Niemczech. Wyjście z kryzysu musi odbywać się w taki sposób, aby dbać o godność pracownika i polskich rodzin oraz utrzymać programy społeczne. Wszystko to, żeby najsłabsi czy osoby tracące pracę mogli jak najszybciej mieć zapewnią pomoc od państwa, a przedsiębiorcy z powrotem ruszyli ze swoją produkcją, usługami, eksportem.

    O to dbamy i działamy z Prezydentem Andrzejem Dudą każdego dnia. Jestem przekonany, że już wkrótce wróci normalność, ta sprzed koronawirusa. Potrzebujemy tylko stabilności, kontynuacji i inwestowania, a nie eksperymentowania.

(opr. CC)

Paulina Stolz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe