Czy słuch może się zregenerować?

  • 10.08.2020, 18:56
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy słuch może się zregenerować?

Podziel się:

Słuch to jeden z najważniejszych ludzkich zmysłów. Ale czy da się zrobić coś, by poprawić słuch i czy słuch może się zregenerować?

Słuch to jeden z najważniejszych ludzkich zmysłów. Niestety żyjemy w czasach, w których z każdej strony otaczają nas głośne dźwięki. Jesteśmy przebodźcowani i nie za bardzo możemy unikać większość czynników, które generują hałas. Czy da się jednak zrobić coś, by poprawić słuch? Czy da się uniknąć niedosłuchu? I czy słuch może się zregenerować?

Główne przyczyny niedosłuchu

Słuch tracimy z wielu powodów. Na część z nich nie mamy wpływu, a na część, tak. Czasami przyczyna niedosłuchu jest bardzo oczywista. Może to być praca w warunkach, w których poziom hałasu przekracza dopuszczalne normy. Czasami powodem może być zbyt głośne słuchanie muzyki, co bezdyskusyjnie wpływa destrukcyjnie na słuch. Niekiedy przyczyną jest niewyleczona infekcja. Jednak najgorszym wrogiem naszego słuchu jest nasza własna nieodpowiedzialność i bagatelizowanie pierwszych objawów niedosłuchu. 

Objawy niedosłuchu

Pierwsze objawy niedosłuchu mogą być trudne do wychwycenia. Problemy ze słuchem zaczynają się bowiem dość niewinnie. Najpierw pojawiają się kłopoty ze zrozumieniem tego, co mówią poszczególne osoby w trakcie dyskusji w dużym gronie. Coraz częściej trzeba podgłaśniać audycję w radio tudzież program w telewizji. Pojawia się kłopot z oznaczeniem kierunku, z jakiego nadchodzą dźwięki. Później wiele osób zauważa, że całkowicie nie słyszy szeptu, cichych rozmów, dzwonka do drzwi, telefonu. Jak widać objawy niedosłuchu są dość niepozorne, jednak z czasem stają się coraz dotkliwsze i bardziej wyraźne. 

Czy można poprawić słuch?

Dużo zależy od przyczyny niedosłuchu. W wielu przypadkach konieczne może być założenie aparatu słuchowego. Precyzyjnej informacji na temat stanu słuchu może udzielić jedynie specjalista, który wykona odpowiednie badania. Wizytę można zamówić na przykład poprzez stronę geers.pl. Nie warto zwlekać, jeśli zauważamy u siebie jakiekolwiek objawy niedosłuchu. Jak powszechnie wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Poza tym w porę uchwycone kłopoty ze słuchem pozwalają po pierwsze wyeliminować możliwie jak najwięcej przyczyn niedosłuchu, a po drugie szybko zastosować odpowiednią metodę leczenia. Protetyk może zalecić noszenie aparatu słuchowego, ale może się także okazać, że inna metoda będzie równie skuteczna. 

Sposoby na poprawę słuchu

Istnieją sposoby, które pozwalają zregenerować i poprawić słuch. Wszystkie osoby, które zauważają u siebie pierwsze objawy niedosłuchu, oprócz testów i badań u specjalisty, mogą także spróbować innych metod. Jakich?

Odpoczynek w absolutnej ciszy

Jak już wspomnieliśmy, większość z nas, szczególnie ta mieszkająca w dużych miastach jest przebodźcowana i stale narażona na szum i hałas generowany przez pojazdy, ludzi, maszyny. Warto dla własnego zdrowia urządzić sobie w mieszkaniu kącik absolutnej ciszy. Każdego dnia powinniśmy znaleźć kilka minut, które poświęcimy na medytację, relaks, odpoczynek z dala od hałasu. Zyska na tym zarówno nasz słuch, jak i ogólne samopoczucie oraz humor. 

Joga

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że joga wspaniale wpływa na poprawę słuchu. Relaks, rozciąganie, zmiana pozycji, to wszystko poprawia krążenie krwi w organizmie. Natleniona krew przemieszcza się w kierunku głowy, co sprzyja poprawie słuchu.

Ćwiczenie lokalizacji dźwięków

Bezdyskusyjnie mózg odgrywa kluczową rolę w procesie przetwarzania dźwięków. Koncentracja na dźwiękach może wpłynąć na poprawę słuchu. Ćwiczenie lokalizacji dźwięków powinno odbywać się jednak regularnie. Jak wykonywać ćwiczenia? Nie jest to skomplikowane zadanie! Wystarczy włączyć muzykę i przemieszczać się z jednego pokoju do drugiego, starając się jednocześnie wychwycić jak najwięcej słów i instrumentów. Można także poprosić drugą osobę o czytanie na głos książki i przemieszczanie się. My z zamkniętymi oczami mamy określać, w którym pokoju znajduje się w danym momencie lektor. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Pozostałe