Na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku pożegnano Piotra Soykę. Spoczął w Alei Zasłużonych

  • 13.08.2020, 10:10
  • Źródło: UM Gdańsk
Na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku pożegnano Piotra Soykę. Spoczął w Alei…

Podziel się:

Oceń:

W środę 12 sierpnia na Cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb Piotra Soyki. Zmarł on 2 sierpnia w swoim mieszkaniu w Sopocie.

Piotr Soyka został pochowany 12 sierpnia w Alei Zasłużonych na gdańskim Srebrzysku. W ostatniej drodze towarzyszyło mu wiele osób - rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Obecnych było wielu pracowników przemysłu okrętowego.

Ten znany gdański przedsiębiorca i menedżer był twórcą Remontowa Holding, największej w Polsce i jednej z największych w Europie grup stoczniowych. Budował ją przez wiele lat i jak mówią jego przyjaciele oddał stoczniowej pasji całe swoje serce.

Wcześniej przed pogrzebem o godzinie 11.00 w intencji zmarłego odprawiona została w Katedrze Oliwskiej msza św., którą celebrował metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Uczestniczyli w niej m.in. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Piotr Henryk Soyka urodził się 31 grudnia 1943 roku w Świętochłowicach, ale uczył się w Gdańsku. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Pniewskiego, w 1968 roku - studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, w 1972 - Studium Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1972 roku związany z Gdańską Stocznią Remontową, w latach 1984-1987 na stanowisku dyrektora ds. produkcji, od 1989 do 2009 roku w roli prezesa, dokonując restrukturyzacji i przekształcenia w Grupę Remontowa.

W 1998 roku z listy Akcji Wyborczej Solidarność został wybrany na radnego sejmiku pomorskiego. Kierował Forum Okrętowym (2001-2003) i Gdańskim Klubem Biznesu (2004-2006), w 2016 wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju utworzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Piotr Soyka w 2003 roku został wyróżniony tytułem „Top Menedżer Roku” w dorocznym konkursie „Dziennika Bałtyckiego”, w 2008 roku otrzymał medal Księcia Mściwoja II przyznawany za wieloletnią wybitną działalność na rzecz Miasta Gdańska. Wcześniej odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1993), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1997) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002).

 

Źródło: UM Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe