Przed nami 40. rocznica „cudu porozumienia”, czyli Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku

  • 14.08.2020, 10:19
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Przed nami 40. rocznica „cudu porozumienia”, czyli Święto Wolności i Demokracji…

Podziel się:

Oceń:

Zwiedzanie terenów stoczniowych z bohaterami strajku z 1980 r., wystawa plenerowa „Dekady Sierpnia” czy spektakl multimedialny „Wymurzanie wolności” to tylko niektóre atrakcje, które czekają na mieszkańców Gdańska i turystów w ramach tegorocznego Święta Wolności i Demokracji. O tym, co jeszcze zostało przygotowane, można było usłyszeć podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Europejskim Centrum Solidarności.

W tym roku obchodzimy jubileusz 40-lecia powstania ruchu wolnościowego Solidarność. W sierpniu 1980 r. stoczniowcom, strajkującym pod przywództwem Lecha Wałęsy, udało się osiągnąć porozumienie z rządem PRL. Ostatecznie, opór pracowników Stoczni Gdańskiej i innych protestujących zakładów przeciwko komunistycznym władzom zapoczątkował proces zmian ustrojowych i gospodarczych w tej części Europy.

– Chcemy uczcić tamte wyjątkowe dni, ale także uczcić te wszystkie osoby, które angażowały się w tamten wielki protest i uczestniczyły w walce o wolność – podkreślił podczas konferencji prasowej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Czas zacząć świętowanie

Jak poinformowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, świętowanie 40. rocznicy wybuchu solidarnościowego strajku w Stoczni Gdańskiej i „cudu porozumienia” rozpoczniemy już w tym tygodniu.

W piątek, 14 sierpnia z samego rana odbędzie się pierwszy spacer po Stoczni Gdańskiej z jednym z inicjatorów strajku, Bogdanem Felskim. Bohaterowie tamtych wydarzeń, m.in. Bogdan Borusewicz, będą też oprowadzać gości Europejskiego Centrum Solidarności po wystawie stałej. Nie zabraknie praktykowanego od sześciu lat rytuału otwarcia historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Tego dnia zostanie również odsłonięta pamiątkowa tablica na kamienicy przy ul. Sienkiewicza 10 we Wrzeszczu. To właśnie w tym miejscu Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prądzyński ustalili, że strajk w Stoczni Gdańskiej rozpocznie się 14 sierpnia.

Co jeszcze w programie?

Tegoroczne obchody przygotowywane są w reżimie obowiązujących obostrzeń sanitarnych. – Z powodu epidemii koronawirusa nie zostanie zorganizowany jeden koncert, ani żadna duża impreza na placu Solidarności. Większość wydarzeń będzie za to dostępna w internecie – zaznaczyła prezydent Dulkiewicz.

W czwartek, 27 sierpnia na Długim Targu pojawi się wystawa plenerowa „Dekady Sierpnia”, przygotowana przez ECS oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. W oparciu o zdjęcia dwóch znakomitych gdańskich fotografów: Zbigniewa i Macieja Kosycarzy, zwiedzający będą mogli odbyć podróż przez historię Gdańska i zobaczyć przemiany, jakie zachodziły w mieście przez ostatnie 40 lat.

Wspólnym projektem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz fundacji SFINKS (Sopockiego Forum Integracji Nauki Kultury i Sztuki) będzie wyjątkowy spektakl multimedialny zatytułowany „Wymurzanie wolności”. Artyści różnych dziedzin: aktorzy, tancerze oraz muzycy w twórczy i niebanalny sposób odwołają się do historii z 1980 r., a także obalania murów ograniczających wolność człowieka. Ich performans na murach GTS będzie można zobaczyć w piątek i sobotę, 28-29 sierpnia.

Z kolei w Teatrze Wybrzeże w niedzielę, 30 sierpnia zaplanowano okolicznościowe zdarzenie teatralne „Wracaliśmy wreszcie do własnego domu”. Na scenie Starej Apteki młodzi aktorzy podejmą się próby rekonstrukcji jednego z pamiętnych epizodów z czasu sierpniowych strajków. Wtedy to w sali BHP, na zaproszenie strajkujących i w geście poparcia ich postulatów, z poetyckimi koncertami wystąpiła grupa aktorów, m.in. Halina Winiarska, Halina Słojewska, Jerzy Kiszkis, Krzysztof Gordon i Stanisław Michalski.

Niezwykłym wydarzeniem muzycznym w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w poniedziałek, 31 sierpnia będzie koncertowe wykonanie opery „Ahat ili – Siostra Bogów”. Jest to dzieło, które zostało skomponowane przez Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk, która uświetni swą obecnością tę uroczystość. Koncert w Filharmonii będzie połączony z galą wręczenia Nagrody Europejskiego Poety Wolności, czyli projektu realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej.

Ponadto, przez dwa dni, tj. 30-31 sierpnia na budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej wyświetlany będzie oficjalny znak obchodów, informujący mieszkańców i podróżnych o tegorocznym jubileuszu. Ten sam znak pojawi się również na budynku Filharmonii.

Szczegółowy program obchodów dostępny jest na stronie internetowej: https://www.1980gdansk.pl/

 

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe