ZODIAK II - chrzest i podniesienie bandery

  • 28.09.2020, 18:00
  • Źródło: PUW Gdańsk
ZODIAK II - chrzest i podniesienie bandery

Podziel się:

Oceń:

Zodiak II będzie pełnić m.in. funkcję lodołamacza, służyć do wystawiania oznakowania nawigacyjnego, holowania statków, prowadzenia prac hydrograficznych, czy zwalczania rozlewów olejowych. Dziś oficjalnie podniesiono na nim banderę. Uroczystość na skwerze Kościuszki w Gdyni, z udziałem m.in. Marka Gróbarczyka - ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej i Dariusza Drelicha - wojewody pomorskiego, była elementem obchodów stulecia Administracji Morskiej RP.

Z okazji jubileuszu Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wręczył pracownikom Urzędu Morskiego w Gdyni - dwa Srebrne Krzyże Zasługi i trzynaście Medali za Długoletnią Służbę.

Zodiak II to największa spośród eksploatowanych dotychczas przez urzędy morskie jednostek. Będzie on pełnić funkcję lodołamacza, służyć do wystawiania oznakowania nawigacyjnego, holowania statków, prowadzenia prac hydrograficznych i zwalczania rozlewów olejowych. Posiada również funkcje ratownicze i przeciwpożarowe. Zastąpi wysłużony, prawie 40 letni statek „Zodiak”, który zostanie wycofany z eksploatacji i wystawiony na sprzedaż.

 

 

Zodiak II został zbudowany w ramach prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie projektu „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020. Wartość kontraktu na budowę dwóch jednostek wielozadaniowych to 213 mln 650 tys. złotych. Drugą, bliźniaczą jednostkę, budowaną w ramach projektu – PLANETĘ I będzie eksploatował Urząd Morski w Szczecinie. Zodiak II formalnie został przekazany Urzędowi Morskiemu w Gdyni 20 sierpnia 2020 roku.