Estyjska – tak nazywać się będzie sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym

  • 01.10.2020, 11:58
  • Źródło: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku
Estyjska – tak nazywać się będzie sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Tak zdecydowali internauci. Estyjska wyprzedziła Bursztynową i Rukwiel. Teraz rozpocznie się procedura formalna. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, by nadało zwycięską nazwę nowopowstającym terytoriom Rzeczypospolitej.

Przypomnijmy, że ogólnopolski konkurs na wyłonienie nazw dla nowych wysp powstających na Zalewie Wiślanym i Szczecińskim przeprowadziło Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W głosowaniu wzięło udział 21 912 osób.

Zwycięska nazwa wyspy na Zalewie Wiślanym to wyspa Estyjska, na którą zagłosowały 9984 osoby. Na podium znalazły się też Bursztynowa (8391 głosów) i Rukwiel (1853 głosy).

Zwycięska nazwa dla północnej wyspy na Zalewie Szczecińskim to Brysna z wynikiem 9693 głosów. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów).

Natomiast jeśli chodzi o wyspę południową na Zalewie Szczecińskim, zwycięską okazała się nazwa Śmięcka (8735 głosów). Na drugim i trzecim miejscu wylądowały nazwy: Wyraj (5988 głosów) oraz Przygoda (2575 głosów).

Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony, jako autorzy nazw nowych wysp w granicach państwa polskiego.

Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Pierwszy etap konkursu odbył się w sierpniu i zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła w sumie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Głosowanie zakończyło się w 20 września br.

Estyjska pochodzi od średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego

źródło: Pomorski Urząd Wojewódzki

Źródło: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe