WSPÓLNE DZIAŁANIA POLICJANTÓW I SANEPIDU ZWIĄZANE Z PRZESTRZEGANIEM PRZEPISÓW COVID-19

  • 10.10.2020, 11:22 (aktualizacja 10.10.2020, 11:25)
  • Tomasz Dominowski
WSPÓLNE DZIAŁANIA POLICJANTÓW I SANEPIDU ZWIĄZANE Z PRZESTRZEGANIEM PRZEPISÓW COVID-19

Podziel się:

Oceń:

W piątek podczas specjalnie zorganizowanej konferencji poinformowano, że od jutra cały kraj zostanie objęty żółtą strefą. Policjanci apelują do mieszkańców z powiatu tczewskiego o rozwagę i przypominają o obowiązku przestrzegania dotychczasowych i dodatkowych obostrzeń. W związku z tymi ograniczeniami mundurowi wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tczewie przeprowadzą wspólne działania, które będą miały na celu zwiększyć bezpieczeństwo epidemiczne w naszym powiecie. Podczas wspólnych działań będzie sprawdzane, czy mieszkańcy powiatu tczewskiego zasłaniają usta i nos, stosują dystatns w transporcie publicznym oraz placówkach handlowych, a także będzie sprawdzane, czy osoby prowadzące działalność rozrywkową i rekreacyjną przestrzegają zakazów i nakazów wprowadzonych w związku z wprowadzeniem stanu epidemii. Stosujmy się do obowiązujących przepisów, gdyż one mają na celu ochronę życia i zdrowia każdego z nas.

Na specjalnej konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia we wtorek ogłoszono, że od jutra w całym kraju wprowadzone zostaną zasady żółtej strefy. Powodem tej decyzji jest odnotowany wzrost zachorowań na Covid-19 w ostatnich dwóch tygodniach. W związku z tym policjanci przypominają o obowiązku przestrzegania dotychczasowych i dodatkowych obostrzeń.

Podczas tego weekendu policjanci z powiatu tczewskiego wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tczewie przeprowadzą wspólne działania ukierunkowane na zwiększenie naszego bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. Działania te w głównej mierze ukierunkowane są na kontrole obiektów handlowych oraz autobusów pod kątem przestrzegania obostrzeń sanitarnych, w tym dotyczących zakrywania ust i nosa przez osoby tam przebywające. Dodatkowo sprawdzane będzie, czy osoby prowadzące działalność rozrywkową i rekreacyjną przestrzegają zakazów i nakazów wprowadzonych w związku z wprowadzeniem stanu epidemii.

Tczewscy stróże prawa podczas codziennych służb interweniują wobec osób, które nie przestrzegają ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem koronawirusa. Interwencje dotyczą naruszeń przepisów o zachowaniu się w miejscach publicznych i lekceważeniu obowiązku zasłaniania twarzy oraz niezachowania bezpiecznej odległości między osobami. Mundurowi otrzymują również zgłoszenia od zaniepokojonych mieszkańców, które związane są z nieprzestrzeganiem obowiązujących obostrzeń. Policjanci każdą interwencję oceniają indywidualnie. Dotychczas w większości takich sytuacji interwencje kończyły się pouczeniem. Jednak w sytuacji ujawnienia rażącego lekceważenia obowiązujących obostrzeń osoba może zostać ukarana mandatem karnym albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu w przypadku odmowy przyjęcia mandatu. Za niestosowanie się do tych przepisów policjant może ukarać mandatem karnym do 500 złotych. Kara administracyjna nałożona przez sanepid może wynieść nawet 30 tys. złotych. Dla osób, które nie chcą się przystosować do obowiązku zakrywania ust i nosa, nie będzie taryfy ulgowej. W ten sposób funkcjonariusze będą realizować zapowiedzianą we wtorek podczas konferencji prasowej ministra zdrowia i komendanta głównego policji „politykę zero tolerancji".

Pamiętajmy, że obowiązujące ograniczenia oraz nakazy mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. Dlatego bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zaleceń sanitarnych i dbajmy o siebie nawzajem. Stosujmy się do zaleceń sanitarnych i wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo. Przypominamy o tym, że samodyscyplina, świadomość zagrożenia i dbanie o zdrowie swoje i najbliższych jest teraz najważniejsze.

Wszystkie informacje dotyczące obostrzeń można znaleźć na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Tomasz Dominowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe