Szpitale Tczewskie na pierwszej linii walki z COVID-19! Starosta M. Augustyn prosi o zrozumienie sytuacji

  • 22.10.2020, 08:43 (aktualizacja 22.10.2020, 09:49)
  • redakcja
Szpitale Tczewskie na pierwszej linii walki z COVID-19! Starosta M. Augustyn… Archiwum

Podziel się:

Oceń:

Tczewski szpital będzie zatem dedykowany pacjentom z zakażeniem COVID-19. Z najnowszych informacji wynika, że w związku z dużą ilością zakażeń na COVID-19, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich po konsultacjach z Zarządem Szpitali Tczewskich, podpisał 19.10 decyzję o przekształceniu szpitala tczewskiego na szpital jednoimienny. Stanowiska w sprawie zajęli już starosta tczewski oraz prezes szpitala Maciej Bieliński.

Od poniedziałku 19 października nowi pacjenci nie są już kierowani do tczewskiego szpitala. Wojewoda Pomorski polecił przygotowanie łóżek do leczenia pacjentów z COVID-19 w Szpitalach Tczewskich. Od tego dnia zaczęło się również przenoszenie pacjentów, którzy byli leczeni w tczewskim szpitalu do innych jednostek na terenie naszego województwa.

 

76 decyzji dla pomorskich szpitali

Decyzja w sprawie Tczewa to nie jedyny taki krok. Wojewoda podjął również podobną decyzję o przekształceniu szpitali w Pucku. Dodajmy, że jeden z oddziałów szpitala w Starogardzie Gdańskim dostosowano do przyjmowania pacjentów z koronawirusem.

 

- Decyzja została skonsultowana ze starostą powiatu tczewskiego Mirosławem Augustynem oraz Maciejem Bielińskim, prezesem Szpitali Tczewskich SA i zarządem szpitala – informuje Paula Powierza, rzecznik prasowy Wojewody Pomorskiego. - Województwo pomorskie dysponuje aktualnie bazą ponad 970 łóżek “covidowych”. 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku został powołany do pełnienia funkcji szpitala koordynacyjnego. Co do innych placówek pomorskiej służby zdrowia wojewoda wydaje polecenia dot. utrzymywania odpowiedniej bazy łózek (do leczenia pacjentów z COVID-19. Do dziś wydano 76 takich decyzji.

 

Decyzje dotyczące poszczególnych szpitali dostępne są na stronie internetowej UW w Gdańsku.

 

235 łóżek dla pacjentów „covidowych”

Jak informuje Urząd Wojewódzki, zgodnie z decyzjami wydanymi przez wojewodę aktualnie podstawę do leczenia pacjentów koronawirusem, wymagającymi intensywnej opieki, stanowi 35 respiratorów obsługiwanych przez personel medyczny.

- Obecnie zajętych jest 29 z nich – informuje rzecznik UW w Gdańsku. - W razie potrzeby stopniowo dołączane są kolejne. Jeżeli zaistnieje konieczność tworzenia szpitala tymczasowego, takie zadanie będzie również realizowane...

Podpisanie decyzji przez wojewodę oznacza, że Szpitale Tczewskie SA będą leczyły osoby zakażone koronawirusem, a inni chorzy zostaną skierowani do innych specjalistycznych jednostek województwa. Na terenie tczewskiego szpitala przy ul. 30 Stycznia i oddziału przy ul. 1 Maja, powstanie 235 łóżek dedykowanych pacjentom z chorobą COVID-19.

 

Szpitale zakaźne w Pomorskiem

●Gdynia, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, ul. Powstania Styczniowego 9B

●Gdańsk, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, ul. Mariana Smoluchowskiego 18, (58) 341 55 47

●Kościerzyna, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. zo.o., ul. Alojzego Piechowskiego 36, (58) 686 01 01, (58) 686 00 00

●Wejherowo, Szpitale Pomorskie Sp z o.o. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy, ul. dr. Alojzego Jagalskiego 10

 

Szpital koordynacyjny:

●Gdańsk, 7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ im. kontradm. prof. W. Łasińskiego, ul. Polanki 117 (58) 552 63 18, 785 773 020

 

(tomm)

 

Wstrzymanie przyjmowania pacjentów

Informacja Macieja Bielińkiego, prezesa Szpitali Tczewskich SA:

- Decyzją Ministra Zdrowia oraz Wojewody Pomorskiego, Szpitale Tczewskie SA od dnia 27.10.2020 roku staną się szpitalem II poziomu oraz III poziomu COVID. To znaczy, że Szpital będzie przyjmował Pacjentów wyłącznie z COVID dodatnim.

Dotyczy to następujących oddziałów:

- Oddział Internistyczny, Oddział Chirurgiczny, Oddział Ginekologiczny;

będą dostępne wyłącznie dla Pacjentów Internistycznych z COVID dodatnim;

- Oddział Pediatryczny będzie dostępny dla dzieci z COVID dodatnim;

- Oddziały Położniczy oraz Neonatologiczny będą dostępne dla pacjentów z

Covid dodatnim.

 

●Dodatkowo Oddziały Rehabilitacji Neurologicznej oraz Ogólnoustrojowej mieszczące się na ul. 1 Maja 2 od 3 listopada 2020 roku zostaną przekształcone w oddział internistycznych dla pacjentów z Covid dodatnim. Informujemy, iż z konieczności opróżnienia oddziałów, na które została wydana decyzja Wojewody Pomorskiego oraz konieczności przygotowania oddziałów, od dnia 19.10.2020 roku zaprzestajemy przyjmowania pacjentów do izby przyjęć oraz na wszystkie oddziały szpitalne.

 

●Poradnie Specjalistyczne Przyszpitalne, RTG na ul. Wojska Polskiego 5, Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna w Tczewie oraz Gniewie oraz Ośrodek Wczesnej Interwencji dla Dzieci na tą chwilę pracują normalnie

 

Stanowisko starosty w związku z opisaną sytuacją

Mieszkańcy Powiatu Tczewskiego,

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, z dniem 27 października 2020 r. Szpitale Tczewskie S.A. zostały przekształcone w szpital II poziomu oraz III poziomu dla pacjentów z COVID. Oznacza to, iż Szpital będzie przyjmował wyłącznie Pacjentów z COVID dodatnim. Od tej decyzji nie możemy się odwołać.

Mając na względzie zdrowie naszych mieszkańców, przekazuję informację o najbliższych jednostkach świadczących usługi zdrowotne. Wyrażam nadzieję, że choć w niewielkim stopniu ułatwi ona Państwu pierwszy kontakt ze służbami medycznymi.

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, życzę Państwu dużo zdrowia i wytrwałości. Jednocześnie, proszę o przestrzeganie zaleceń i procedur dotyczących walki z pandemią, gdyż tylko tak możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa i zapewnić sobie i naszym bliskim bezpieczeństwo.

Wierzę, że już niedługo nasze życie wróci na normalne tory. Na razie jednak – dbajmy o siebie, o nasze zdrowie, o bezpieczeństwo naszych rodzin i sąsiadów. W trudnych momentach Mieszkańcy Powiatu Tczewskiego zawsze wykazywali się zdrowym rozsądkiem i mądrością. Wierzę, że teraz też tak będzie. Dbajmy o siebie nawzajem.”

 

Z wyrazami szacunku

Starosta Tczewski - Mirosław Augustyn

oraz Zarząd Powiatu Tczewskiego

 

_redakcja

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe