Pomorskie samorządy reagują na sytuację epidemiczną. Zapewniają dodatkowe łóżka i pieniądze

  • 23.10.2020, 14:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Pomorskie samorządy reagują na sytuację epidemiczną. Zapewniają dodatkowe łóżka i pieniądze

Podziel się:

Oceń:

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń wirusem SARS CoV-2 marszałek województwa pomorskiego oraz prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu w piśmie skierowanym do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha deklarują powiększenie bazy łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem o 79, w tym 25 z respiratorami. Prezydenci Trójmiasta przekażą też 1,6 mln zł pomocy finansowej dla szpitali. Ponadto, zapewniają o wyznaczeniu miejsc przeznaczonych na izolatoria oraz oddelegują pracowników do pomocy powiatowym stacjom sanitarno-epidemiologicznym.

Pismo zostało przekazane wojewodzie pomorskiemu Dariuszowi Drelichowi 20 października 2020 r.

Pomorski sanepid poinformował 20 października o kolejnych 484 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, zmarło 7 chorych. Do tej pory w naszym regionie wirusem SARS CoV-2 zaraziło się 11 719 osób. Obecnie w pomorskich szpitalach przygotowanych jest 517 miejsc dla chorych na COVID, zajętych jest 315 łóżek, z czego 15 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.

Wspólnie w walce z koronawirusem

Samorządowcy deklarują pomoc administracji centralnej w związku z pogarszającą się z dnia na dzień sytuacją epidemiologiczną. W piśmie skierowanym do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha czytamy: „Od samego początku epidemii pomorskie samorządy, mimo braku wystarczających kompetencji i wynikających z polityki rządu ograniczeń budżetowych, efektywnie wspierają władze centralne w walce z epidemią, aby skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców regionu”.

Będą dodatkowe łóżka

W podmiotach leczniczych podległych samorządowi województwa pomorskiego zostanie utworzonych 79 dodatkowych miejsc dla osób zakażonych koronawirusem, w tym 25 łóżek respiratorowych (15 w Szpitalu św. Wojciecha, 30 w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr. Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie oraz 24 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku). Ponadto, władze Gdańska i pomorskiego samorządu deklarują gotowość przekazania obiektów Międzynarodowych Targów Gdańskich SA na potrzeby utworzenia szpitala tymczasowego, którego uruchomienie może okazać się niezbędne w przypadku dalszego rozwoju epidemii.

Pomoc finansowa i organizacyjna

Dodatkowo, Gdańsk, Gdynia i Sopot zadeklarowały pomoc finansową. Chodzi o przekazanie na rzecz szpitali znajdujących się w tych miastach kwoty 1,6 mln zł (Gdańsk przekaże 1 mln zł, Gdynia 500 tys. zł, a Sopot 100 tys. zł.) Będzie też wsparcie organizacyjne. W jego ramach będzie możliwość utworzenia na terenie Trójmiasta izolatorów dla osób chorych oraz zarażonych policjantów, a także oddelegowania pracowników do pomocy w sanepidach. Oznacza to zarówno wskazanie pracowników, jak i pokrycie ich wynagrodzeń.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe