Kolejne łóżka covidowe w tzw. szpitalach marszałkowskich. Gdzie powstaną?

  • 24.11.2020, 15:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Kolejne łóżka covidowe w tzw. szpitalach marszałkowskich. Gdzie powstaną?

Podziel się:

Oceń:

Z uwagi na rosnącą liczbę osób zakażonych koronawirusem potrzebujących hospitalizacji, w tym tygodniu w tzw. szpitalach marszałkowskich, będą oddawane dla pacjentów kolejne łóżka respiratorowe i tzw. II poziomu zabezpieczenia. Znajdą się one w szpitalach w Gdańsku i Słupsku.

W tzw. szpitalach marszałkowskich łóżek dla pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2 jest 658, z czego zajętych jest 602 (stan na 23 listopada). Z danych pomorskiego sanepidu wynika, że w naszym regionie 23 listopada 2020 r. potwierdzono 959 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a zmarło 9 chorych. Hospitalizowanych jest 706 osób.

Gdzie będą utworzone łóżka?

Do 28 listopada w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku będą uruchomione dwa dodatkowe łóżka respiratorowe, a także 50 łóżek II poziomu zabezpieczenia, czyli dla osób zakażonych wirusem SARS CoV-2. Natomiast w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku utworzono 10 takich łóżek.

Co już działa?

Przypomnijmy, że w słupskim szpitalu uruchomiono 60 łóżek, w tym 10 respiratorowych (razem z utworzonymi do 23 listopada jest 70 łóżek). W Szpitalu Specjalistyczny w Kościerzynie jest 170 łóżek (II i III poziom) i 11 stanowisk respiratorowych. W Szpitalu św. Wojciecha jest 25 łóżek respiratorowych, a w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku jest 57 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 3 z respiratorami. Natomiast w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstały 42 miejsca, w tym 4 z respiratorami. Z kolei w wejherowskim szpitalu uruchomiono 57 łóżek, w tym 7 OIT. W PCCHZiG są 232 łóżka, w tym 6 respiratorowych, po zwiększeniu liczby (do 28 listopada) będą 284 miejsca, w tym 8 OIT. W Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. j. Titz-Kosko w Sopocie działa 30-łóżkowy oddział covidowy, a w Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach przygotowano 28 łóżek dla chorych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe