Kamień węgielny pod budowę zakładu termicznego w Gdańsku

  • 22.12.2020, 13:00
  • Źródło: PUW Gdańsk
Kamień węgielny pod budowę zakładu termicznego w Gdańsku

Podziel się:

Oceń:

Po pięciu miesiącach prac ziemnych, na budowie zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku – Port Czystej Energii przy ul. Jabłoniowej, zaczynają się prace budowlane. Dziś, wmurowano kamień węgielny. W uroczystości wziął udział Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Zakład ma być gotowy z końcem 2023 roku.

Zakład umożliwi termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła. Paliwem będą wyłącznie odpady po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu i nie można ich składować np. pieluchy jednorazowe, patyczki kosmetyczne, styropian, zabrudzony papier, folie po nabiale itp.

Do zakładu trafiać będą odpady z Gdańska i 34 pomorskich gmin (dawniej RIPOK).

Aktualnie, wartość inwestycji wynosi ponad 565 mln zł netto, z czego blisko 271 mln zł pokrywa bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pozostała kwota - 294 mln zł - pochodzi z pożyczki udzielonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Spalarnia , której moce przerobowe szacuje się na 160 tys. ton rocznie, jest budowana i będzie eksploatowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W Polsce tego typu instalacje eksploatowane są m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie

Źródło: PUW Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe