Testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli

  • 12.01.2021, 11:00
  • Paulina Stolz
Testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli

Podziel się:

Oceń:

Od 11 stycznia 2021 r. rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania będą trwały do 15 stycznia 2021 r. Do udziału w testach w Pomorskiem zgłosiło się 11 492 nauczycieli i pracowników szkół.

Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić nauczyciele, a także obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, pracownicy sekretariatu, personel pomocniczy, odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, sprzątający i wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie. Do udziału w testach w województwie pomorskim zgłosiło się 11 492 nauczycieli i pracowników szkół. Dane na temat osób, które zgłosiły się do udziału w badaniu dostępne są również u dyrektorów szkół.

Gdzie zrobić test?
W województwie pomorskim wymazy będą pobierane w 25 punktach pobrań ( 14 drive-thru i walk thru przyszpitalne, 2 punkty pobrań WOT, 8 punktów laboratoriów komercyjnych, 1 punkt pobrań przy Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku). Badania będą wykonywane za pomocą testu PCR. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i stronach Powiatowych Stacji Sanitarno–Epidemiologicznych.

Wynik badania
Wynik badania każdy otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia 2021 r. Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta. IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.

Pozytywny test, co dalej?
Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10 dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne.

Formularz zgłoszeniowy pozwala na szybki kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii pod nr 22 25 00 115.

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.

Badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo pracownikom szkół, jak i uczniom, a powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.

 

Paulina Stolz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe