[GALERIA ZDJĘĆ] Stan wody na Wiśle znacznie się podniósł. Służby w gotowości w związku z ostrzeżeniem hydrologicznym

  • 08.03.2021, 13:50
  • Wawrzyniec Mocny
[GALERIA ZDJĘĆ] Stan wody na Wiśle znacznie się podniósł. Służby w gotowości…

Podziel się:

Oceń:

Chociaż zima nie odpuszcza i w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z opadami śniegu i oblodzeniem, to wcześniejsze roztopy przyczyniły się do znacznego podniesienia poziomu wody w Wiśle. Woda prawie całkowicie przykryła pomost przystani nadwiślańskiej.

Drewniany pomost zapewne nadawać się będzie do wymiany. Stan wody w rzece przekroczył już 7 m i nic na razie nie wskazuje, by woda miała szybko opaść. Obecnie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie określa sytuację na dolnej Wiśle jako stabilną jednak w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie został ogłoszony stan gotowości, w związku z pogotowiem przeciwpowodziowym. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w Gdańsku pełni stały dyżur. Zespół Kryzysowy na bieżąco ocenia sytuację w terenie.

 

7 marca br. w związku z ostrzeżeniem hydrologicznym drugiego stopnia na Dolnej Wiśle oraz pogotowiem przeciwpowodziowym dla powiatu tczewskiego, Centrum Operacyjne pracuje w trybie alarmowym. Pracownicy Wód Polskich oraz strażnicy wałowi monitorują sytuację w terenie. Na chwilę obecną nie przewiduje się zagrożenia powodziowego.

Na Zalewie Wiślanym, wzdłuż Wybrzeża oraz na Żuławach prognozowane są wzrosty poziomów wody w strefie stanów średnich, lokalnie do strefy stanów wysokich. Na dolnym odcinku Wisły prognozowane są spadki poziomów wody w strefie stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych. W ujściowym odcinku Wisły prognozowane są dalsze wahania poziomów wody głównie powyżej stanów ostrzegawczych. Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz w zlewni dolnej Wisły poziomy wody będą układały się w strefie stanów średnich oraz niskich, lokalnie wysokich.

 

(tomm)/RZGW w Gdańsku

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (12)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe