Testy na COVID-19 na lotnisku także dla przylatujących do Gdańska

  • 15.03.2021, 11:23
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Testy na COVID-19 na lotnisku także dla przylatujących do Gdańska

Podziel się:

Oceń:

Od poniedziałku, 29 marca 2021 w Porcie Lotniczym w Gdańsku będzie można wykonać szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa. Będą dotyczyły osób, które na Pomorze przylecą z zagranicy.

Wykonane testy zwolnią z kwarantanny tylko podróżujących spoza strefy Schengen.

Przed kontrolą dokumentów

Punkt pobrań i rejestracji na szybkie testy znajdzie się w terminalu pasażerskim T2, w strefie zastrzeżonej gdańskiego lotniska. Chętni pasażerowie będą testowani jeszcze przed kontrolą dokumentów przez Straż Graniczną. Podczas tej kontroli będą musieli okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, który zwolni ich z obowiązku odbywania 10-dniowej kwarantanny w Polsce. Testowane będą osoby dorosłe i dzieci.

Wykonanie testu antygenowego na lotnisku będzie kosztowało 190 zł (płatność kartą lub gotówką). Po rejestracji i pobraniu materiału do badań, pasażerowie będą oczekiwali na wynik od 15 do 35 minut.

Jaki obowiązują zasady?

Przy przekraczaniu granicy testować nie muszą się osoby, które mają dokumenty potwierdzające zaszczepienie przeciwko SARS-CoV-2 (po dwóch dawkach) oraz fakt przebycia choroby nie dalej niż 6 miesięcy od wjazdu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, testom antygenowym na lotnisku nie mogą się poddać podróżujący samolotami z krajów strefy Schengen. Takie testy nie zwalniają bowiem z obowiązkowej kwarantanny. By się zwolnić z izolacji, trzeba zrobić test przed przyjazdem do Polski, podróżujący mają na to nie więcej niż 48 godzin od wyniku testu do wjazdu do kraju. Jeśli tylko przepisy w tym zakresie ulegną zmianie, lotnisko postara się uruchomić testy także dla pasażerów przylatujących ze strefy Schengen.


Testy dla ponad 5,5 tys. pasażerów

Od 25 stycznia 2021 roku na gdańskim lotnisku są wykonywane szybkie testy antygenowe przed odlotem, które są wymagane obecnie w podróży m.in. do Holandii, Norwegii, Szwecji, Danii i Wielkiej Brytanii. Testy robią pracownicy przychodni HMS Assistance z Gdyni. W ciągu niecałych dwóch miesięcy z testów skorzystało prawie 5,5 tys. pasażerów, wykonano średnio 850 testów tygodniowo.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe