Wkrótce Karta Mieszkańca Tczewa, a z nią liczne ulgi i udogodnienia?

  • 26.04.2021, 10:22
  • Wawrzyniec Mocny
Wkrótce Karta Mieszkańca Tczewa, a z nią liczne ulgi i udogodnienia? pixabay

Podziel się:

Oceń:

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej 29 kwietnia odbędzie się głosowanie nad powstaniem Karty Mieszkańca. Czym jest Karta? Jak mówi projekt uchwały - elementem polityki społecznej, realizowanej przez miasto.

Karta ma oprócz poprawy dostępu do miejskich dóbr kultury, usług turystycznych, sportu i rekreacji poprzez stosowne ulgi i obniżki, także pobudzenie świadomości, tożsamości mieszkańców i zachęcania ich do meldowania się w Tczewie. Pomysłodawcy dokumentu chcieliby też, by takie osoby deklarowały w zeznaniu podatkowym PIT, że ich miastem zamieszkania jest Tczew.

 

Nie bez znaczenia są planowane zniżki m.in. na opłaty parkingowe. W projekcie nie wymieniono możliwości uzyskania obniżek na przejazdy autobusami miejskimi, ale można podejrzewać, że ten element też zostanie ujęty w stosownej, bardziej szczegółowej uchwale. Dogłębny zakres i rodzaj ulg ma być ujęty w osobnej uchwale.

 

Do korzystania z programu uprawnione będą osoby fizyczne, które spełniają co najmniej jeden z warunków:

  • rozliczają dochody w Urzędzie Skarbowym w Tczewie, jako miejscem swojego zamieszkania, bez względu na to czy osiągają dochód, a także członków ich rodzin;

  • rozliczają w Tczewie podatek rolny z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego;

 

Warto podkreśli, że projektowana uchwała zakłada, że do wszystkich udogodnień będą uprawnione dzieci osób, które spełnią wcześniej wymienione warunki, do ukończenia przez nie 18 lat oraz do ukończenia 25 lat, jeśli nadal się uczą, bez ograniczeń wiekowych lub jeśli są osobami niepełnosprawnymi pozostającymi pod pieczą opiekunów.

 

- Popieramy ten pomysł, szczególnie po zmianach w samej uchwale, które pojawiły się w jej projekcie po burzliwej dyskusji na komisji gospodarczej – deklarują radni Tczew Od Nowa, na profilu Facebook'owym klubu. - Ważne, aby Karta Mieszkańca była atrakcyjna dla mieszkańców, a liczba zniżek i ulg odpowiednio duża. Doświadczenia z Tczewską Kartą Wielodzietnej Rodziny pokazują, że to podstawa dobrego funkcjonowania całego systemu.

 

Dodajmy, że zasady uczestnictwa podmiotów, które na zasadzie współpracy będą uczestniczyły w programie związanym z KM, zostaną opracowanie w zarządzeniu prezydenta Tczewa. Jeśli radni przyjmą dokument w proponowanym kształcie, nie będzie on kolidował z ulgami przyznawanymi na podstawie innych przepisów prawa.

KM miałaby weszłaby w życie 1 lipca br.

 

Wawrzyniec Mocny

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe